Strana 1 z 3 123 PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 1 až 10 z 28

Téma: Kto je vlastne senior?

 1. #1


  Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Predvolené Kto je vlastne senior?

  V diskusii k téme O Senioroch a internete vyvstala otázka, kto je vlastne senior.
  Je ním človek nad 50 rokov? Alebo až človek ktorý je v dôchodku?
  Aký je Váš názor?
  Nikde na internete sa mi nepdarilo na toto nájsť nejakú jasnú odpoveď aj s vysvetlením prečo. :)

 2. #2
  Dátum vstupu
  Mar 2009
  Umiestnenie
  malé okresné mesto
  Príspevky
  13


  Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Predvolené

  Skúsim odpovedať na otázku „Kto je senior?“, ostatní ma opravte alebo doplňte. Niekoľko významov slova „senior“ si všetci môžeme prečítať v slovníku cudzích slov.
  Zameranie tohto portálu môže byť zaujímavé pre všetky vekové kategórie, ale venované je (ja sa domnievam) predovšetkým seniorom - ľuďom, ktorí si už čosi odžili t.j. odpracovali, vychovali resp. odovzdali svoje skúsenosti mladším.
  Chcem si pomôcť nejakou myšlienkou slávnych ľudí, a preto ich zopár vyberiem z knižôčky „AFORIZMY TROCH TISÍCROČÍ“ (zozbieral Ján Brezina).
  W.Churchill:... Starnúť začíname, keď rezignujeme na mladosť.
  Ch.Lichtenberg:...Ničím nestarne človek rýchlejšie, ako neustálou myšlienkou na to, že starne.
  A.Maurois:... Starnutie nie je nič iné ako zlozvyk, na ktorý zaneprázdnený človek naozaj nemá čas.
  Veľmi ťažké je určiť vekovú hranicu, od ktorej človeka zaradiť do kategórie „senior“. Pre niektoré účely to stanovuje zákon alebo nariadenia (napr. pre cestovné zľavy). Je možné sa domnievať, že tvorcom zákonov pri tom pomáhajú špecialisti na posúdenie fyzickej zdatnosti človeka vo vzťahu k jeho veku.

  Niekto by ma mohol doplniť – ako sa zvyknú nazývať vekové kategórie(koľko ich je?) medzi dvoma extrémnymi „junior“ a „senior“?
  Naposledy upravil Ela; 5.5.2009 o 10:54 3. Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Predvolené senior

  Priznam sa, nemam velmi rada toto slovo. Aj ked mam viac rokov, necitim sa stara, som mlada duchom. :)

 4. #4
  Dátum vstupu
  Mar 2009
  Umiestnenie
  malé okresné mesto
  Príspevky
  13


  Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Predvolené Mladí seniori :-)

  leea, pridávam sa k tebe - tiež sa mi nepáči ten výraz pre označenie najstaršej generácie, hoci som od teba oveľa staršia. Pravý seniorský oddych zatiaľ nepoznám, mám syna stredoškoláka, a či chcem, či nechcem - musím svet vnímať aj cez jeho 18-r.oči (škoda len, že fyzická kondícia človeku neostáva na rovnakej úrovni :)) .
  Podľa dávnej pravdy človek tak vypadá, ako sa cíti, dovtedy sa môže cítiť mlado, pokiaľ sa nenudí a bez väčších problémov zvláda i trochu únavy.
  Z tejto úvahy mi vyplýva, že ty určite nepatríš medzi seniorky:). A ja? ešte trochu pouvažujem :)

 5. #5


  Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Predvolené

  Celkom s vami súhlasím, el tým pádom si kladiem otázku, či nemám celý portál premenovať - namiesto Senior portál by to mohol byť Portál mladých seniorov :D

 6. #6


  Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Thumbs up Senior je ten skúsenejší (zrelší?)

  Je to NAŠA TÉMA! A zaslúžila by si celonárodnú verejnú diskusiu. Neopieram sa o štatistiky z demografie, ale som presvedčená, že nás - seniorov je na Slovensku väčšina. Teda väčšina tých, ktorí už odchovali svojich potomkov do dospelosti a samotní niečo v živote dokázali (a kujú i uskutočňujú ďalšie plány).
  :eek: Žiaľ, pojem senior si pestujeme ako pejoratívny výraz pre nemohúceho starého človeka, ktorého ani smrť nechce! Pritom je to iba starý človek, ktorý vzhľadom na svoj vek a aktívny život už čoraz menej vládze kráčať životom samostatne. Nenadarmo sa vraví, že starý človek je ako malé dieťa. Zabúda sa pridať, že súčasne aj potrebuje obdobnú starostlivosť, ale ešte viac prejav lásky. Nie je to "muťulu-ťuťulu" ako sa prejavuje malým deťom, ale úprimný cit - záujem o jeho život, skúsenosti, spomienky...! :)
  Takže, ani v takomto prípade by nemalo mať miesto povedomie, že starí, chorí ľudia sú ufrfľaní, nepríjemní nespokojenci. Aj oni by vedeli všeličo pretrpieť, keby ich negniavil nedostatok záujmu ostatných a nemali pocit nechcených a nepovšimnutých! Táto nespravodlivosť ich ubíja viac ako čokoľvek iné.
  Pred tromi rokmi som sa pustila do spustenia prvej webstránky pre seniorov a po celý čas som sa neodvážila spustiť takúto diskusiu. Od začiatku som sa aj v stovkách prípadoch pri načatí témy "SENIOR" stretávala s nevôľou hoci aj 70-ročných, prijať tento termín ako normálny - vek vymedzujúci pojem. Prirodzené je, že už 40-ici majú dospelé deti, teda "JUNIOROV", a teda sú v pozícii starších - seniorov. V športe sa nad touto kategóriou nikto nepohoršuje (neohradzuje). Ale v bežnom živote je to horšie ako nadávka! :(
  Pritom senior nie je pojem ani pre označenie charakteru, hodnotu osobnosti či iných vlastností a schopností... Je to len protipól pojmu junior. Teda podľa mňa sme mladí alebo starí.
  Na zmiernenie sa zavádza pojem stredný vek, aktívny pracovný život a iné pomocné kategórie. Ale stredný vek pre 90-ročného je aký?: 35 až 55 rokov, či ešte väčšie rozpätie? A kto vie koľko rôčkov sa dožije? A odvodzovať rozpätie podľa priemerného veku dožitia, ktorý nám dodávajú štatistiky je scestné.
  Pravdu má každý, kto sa ohradí, "aký som ja senior!?, veď celý deň som aktívny!" Aktivita je život sám. Ale určite má iné tempo a rozmery v rôznom veku. A znovu som pri vekovej kategórii. Keď si už nebudeme písať dátumy narodenia a oslavovať jubileá, vykašleme sa na vek, stratí sa možno aj ten (našou spoločnosťou neprijatý a deformovaný) senior.
  :) Ja verím, že sa stane zázrak a oslovenie "náš senior" bude znieť úctivo a uznanlivo.
  Ľudia, na ktorých sme pyšní, sú seniori!!! Nie každý senior, však je hrdý na svoj život. Ináč by sa toho pojmu nebál..., ani oslovenia.
  Pokračovanie inokedy
  Priložené obrázky Priložené obrázky

 7. #7
  Dátum vstupu
  Mar 2009
  Umiestnenie
  malé okresné mesto
  Príspevky
  13


  Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Predvolené

  Vlaskok, dobre si označila seniora ako protipól juniora. Keď ide o obranu seniorov, ľudí staršieho veku, vtedy odsúvame všetky žarty nabok a pomáhame v rámci svojich možností všade tam, kde sa pomôcť dá.
  Žijem na severnom Slovensku, denne sa stretávam s ľuďmi (nákupy, záhrada, susedia, príležitostne lekár,...), ale ešte nikdy som tu nepočula hanlivým tónom vyslovené slovo senior/seniorka/seniori. Určitú dobu som žila a pracovala aj v Bratislave, a iste len pre veľké pracovné vyťaženie som si pozornejšie nevšímala úroveň prejavu úcty voči tamojším seniorom.
  Prípady, kedy sa starší človek vyhýba zaradeniu do čestnej(!) kategórie „senior“, môžu byť rôzne. Každý z nás vie, kde patríme, ak sme nespokojní, môžme si pocity vylepšovať predstavou, kde by sme sa radi zaradili :D
  Ja osobne by som bola najradšej už len 100%-tnou seniorkou, priala by som si viac času pre seba, no život vie byť niekedy „pestrejší“ ako si prajeme.

  :):):) 8. Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Predvolené

  Tak na tuto otazku uz ti vobec neodpoviem, ak si mlady, to nepochopis. Napriklad...ja mam nad 50 a som uz na dochodku. Problem nas starsich je v tom, ze kazdy sa citi tak v akom prostredi sa pohybuje a s kym sa stretava, komunikuje. Ja mam okolo seba vzdy mladez a vobec netusim kto je to senior. :D ... :) leea

  pre admina
  Naposledy upravil leea; 6.5.2009 o 12:45 Dôvod: pre administratora 9. Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Predvolené

  Ela, uplne si to vystihla kazdym slovom...dakujem. Nerozmyslaj, nie sme seniorky. ;))

  leea

 10. #10


  Je tento príspevok dobrý, vecný a osožný? Áno | Nie

  Predvolené

  Dievčatá: "Ela a leea" hlboko ste ma sklamali poslednými krátkymi komentármi. Tak sa pre istotu pýtam, čo teda robíte medzi nami seniormi na portáli (ja mám 56, ak ste si nevšimli)???
  Príklad: Cestovala som so 7-ročnou vnučkou v električke a vykladala okolosediacim ako jej babka oslavovala práve 56 rokov a že už je stará babka. Vtedy sa dvihla pani (cca 70 rokov) zo sedadla oproti a podišla cez uličku ku mne a povedala, že si vážne myslela, že som jej mama a neverí, že babka...
  Ale to nie je o životnom eláne, aktivitách, výzore ... Senior označuje proste vek a ten máte určite vyšší , než aký zvykneme označovať mladých!!!!!!!!
  :o Charakteristika Barana: Barani sú dobromyseľní, ochotní pomáhať, veľkorysí, veľmi úprimní, priateľskí, so silnou vôľou. V negatívnom smere sú netrpezliví, nepokojní až jedovatí, sebeckí, nepokojní, so sklonom k podráždenosti, usilujú sa rýchlo dosiahnuť výsledok a nedokážu odpúšťať...http://baran.sk/charakteristika.htm

Podobné témy

 1. Senior záhrada
  napísal/a ana fo fóre Záľuby a voľný čas
  Odpovedí: 658
  Posledný príspevok: 11.7.2016, 06:44
 2. Ako je to vlastne s tým cholesterolom
  napísal/a babi ele fo fóre Zdravie
  Odpovedí: 53
  Posledný príspevok: 20.7.2015, 15:36
 3. Dôchodca? Senior? Bŕŕŕ ...
  napísal/a dada fo fóre Rôzne
  Odpovedí: 12
  Posledný príspevok: 2.1.2010, 17:00
 4. Travel senior
  napísal/a europatravel fo fóre Záľuby a voľný čas
  Odpovedí: 0
  Posledný príspevok: 8.12.2009, 17:46
 5. Aký je dnešný senior?
  napísal/a Vlaskok fo fóre O živote
  Odpovedí: 8
  Posledný príspevok: 27.6.2009, 17:44

Pravidlá prispievania

 • Nemôžete pridávať nové témy
 • Nemôžete pridávať odpovede
 • Nemôžete pridávať prílohy
 • Nemôžete upravovať svoje príspevky
 •