Oznámenie

Collapse
No announcement yet.

Hudobníci venovali CD F84 na pomoc osobám trpiacim autizmom

Collapse
X
Collapse

 • Hudobníci venovali CD F84 na pomoc osobám trpiacim autizmom

  Click image for larger version

Name:	logo.png
Views:	1
Size:	12,3 KB
ID:	76056Napriek tomu, že každé sté dieťa trpí určitou formou autizmu, verejnosť vie pomerne málo o tejto psychickej poruche. Občianske združenie F84 spolu so známymi interpretmi pripravili a vydali hudobné CD F84. Celeste Buckingham, Zdenka Predná, Robo Opatovský, Robo Papp & Bystrík, Pavol Hammel, Dano Heriban, Otto Kollmann, Lucia Lužinská, Mayo, Martin Šramek bez nároku na honorár zložili a naspievali hudobnú skladbu, prostredníctvom ktorej predstavujú svoj pohľad na autizmus.

  Hviezdy slovenského speváckeho neba vložili kus seba do piesní. Projekt bol pripravený so zámerom informovania širokej verejnosti o problematike autizmu na Slovensku prostredníctvom hudobného umenia a verejne známych interpretov. CD F84 má za cieľ pomôcť deťom i dospelým osobám s autizmom prostredníctvom informovania a pritiahnutia pozornosti širokej verejnosti na oblasť autizmu, aby sme uľahčili existencii rodín s autistickým členom v spoločnosti a odstránili predsudky o diagnóze autizmu. Získané finančné prostriedky z predaja CD chceme použiť na podporu vzdelávania a rozvoja detí s autizmom, tiež aj finančnú výpomoc rodinám s autistickým dieťaťom v núdzi,“ priblížil Sefo Raclavský z OZ F84. Pre záujemcov je CD dostupné len prostredníctvom webstranky http://cd.f84.sk.

  Vzhľadom na dramaticky narastajúci počet porúch už nie je možné pred nimi zakrývať zrak.
  Kým v roku 2008 trpelo na autizmus každé 150. dieťa, v roku 2011 už každé 100. Je to porucha vývinu, ktorá sa prejavuje od detstva. Zlomové obdobie nastáva pred druhým rokom života, kedy dieťa nedokáže napríklad vyjadriť radosť. „Je to stav, ktorý je charakterizovaný špecifickými príznakmi v oblasti sociálnych vzťahov, hry, záujmov a predstavivosti. Porucha spôsobuje mnoho podôb narušenia jedinca, od jeho uzavretia sa „vo vlastnom svete“, neschopnosti komunikovať, hrať sa, vnímať a chápať pre zdravých ľudí bežné vnemy,“ vysvetlila odborníčka na autizmus PaedDr. Andrea Šedibová, ktorá sa diagnóze autizmu venuje celoživotne.

  Nie príbeh sci-fi rozprávky, ale realita

  Je veľmi ťažké komunikovať či zrozumiteľne vysvetľovať, čo vlastne autizmus je. Jeho prejavy a pocity postihnutého sú rozmanité. Odborníci nám laicky priblížili pocity, ktoré sprevádzajú osoby trpiace autizmom po každý deň:
  Skúste si na malú chvíľu predstaviť, že ste malé dieťa, ktoré sa v jeden deň zobudí a s prekvapením zistí, že nie je doma, ale na úplne inej planéte, v cudzom a neznámom prostredí. Neviete kde ste, nevyznáte sa v tom cudzom svete. Krajinu neviete identifikovať, pohybujú sa v nej zvláštne bytosti, tiene, ktoré vydávajú nezvyčajné a nepochopiteľné zvuky, približujú sa k Vám, upierajú na Vás pohľady, ktorým nerozumiete, mávajú rukami, všade je veľmi veľa takých bytostí, neustály pohyb a tie záhadné zvuky, ktoré neviete identifikovať, nedá sa to vydržať...

  Ste hladný a smädný, ale nikto nerozumie Vašim prosbám, keď si pýtate jesť či piť. S trpezlivosťou ste na pokraji... Nechápete prečo ste niekde, kde nie je nič, čo poznáte alebo chápete. Ste stále viac hladný a smädný, zmätenejší a plný strachu.... Neustále sa pokúšate komunikovať tak, aby ste dosiahli svoje – ťaháte tie pohybujúce sa bytosti za ruku, snažíte sa upozorniť na seba, ako sa len dá, ale uspokojenie Vašich potrieb neprichádza. Zúfalstvo sa stupňuje a s ním aj zbrane, ktoré mimovoľne používate, aby ste dosiahli svoje – kričíte, dupete, bijete, opakujete Vaše žiadosti... Všetko bezvýsledne. Stále ste v tom istom čudnom, neznámom svete, kde nerozumejú Vám a Vy zas nerozumiete im...

  Otvorme im dvere, obohatia naše vnútro, poľudštia všedné dni a problémy
  Je dôležité, aby sme sa pokúsili záhadný svet autistov, ak nie pochopiť, tak aspoň prijať a priblížiť sa mu. Autizmus nie je možné liečiť liekmi či terapiou. Ak k nim ale budeme pristupovať s trpezlivosťou a bezhraničnou toleranciou, môžeme ich vzdelávať a učiť nové zručnosti. Mnohí z nich sa dokážu naučiť čítať či vyjadriť svoje prosby či požiadavky, čo pre nich síce nie je prirodzené, majú však schopnosť odpozorovať a osvojiť si to. Potrebujú sa naučiť, ako sa bezpečne pohybovať v našom svete, my zasa, ako im v tom pomôcť a cestu životom im uľahčiť. Môžeme sa tak pokúsiť preniknúť do ich sveta, ktorý je pre väčšinu z nás nepochopiteľný a uzavretý, to však neznamená, že nie obohacujúci,“ dodal S. Raclavský.

  F84 – Organizácia na pomoc deťom a osobám s autizmom

  Organizácia F84 vznikla na pomoc rodinám s autistickým členom, zariadeniam, ktoré pracujú s autistami, a aj na pomoc rodičovským organizáciám. Cieľom je získavať finančné prostriedky a prerozdeľovať ich medzi rodiny, školy a zariadenia pre autistov. Okrem tejto nosnej aktivity organizuje podujatia pre širokú verejnosť s dôrazom na informovanie verejnosti o autizme. Spolu s neziskovým fondom F84, n.f. spustili dva informačné portály www.oautizme.sk a www.autizmus.tv, ktoré v súčasnosti sú už na novej adrese - http://autizmus.f84.sk. Sú určené pre rodičov a príbuzných detí aj dospelých s autizmom. Portál bude zabezpečovať prísun kvalitných a overených informácií do rodín na celom Slovensku o všetkom, čo súvisí s autizmom.

  V prípade, že máte v rodine člena s autizmom a máte záujem byť čo najviac informovaní o tejto psychickej poruche, môžete sa stať členmi Združenia rodín s autistickým členom Slovenska . Stačí vyplniť prihlášku, ktorú nájdete na webovej stránke, a zaslať ju emailom na adresu: oz@f84.sk alebo na poštovú adresu F84, o.z., Kozia 618/28, 811 03 Bratislava.

  vt
   Posting comments is disabled.

  Značky článkov

  Collapse

  Najnovšie články

  Collapse

  • Mikulášska párty pre 40+
   admin
   Milí priatelia,

   po úspešnej strašidelnej halloweenskej noci sme pre vás pripravili ďalšiu jedinečnú párty, ktorá sa bude niesť v Mikulášskom duchu.
   Adresa: Štefánikova 14, 81105 Bratislava, Slovakia
   Príďte spoznať nových priateľov, zabaviť sa, zatancovať si alebo sa zoznámiť s Mikulášom, čertom či anjelom (a taký kontakt v telefóne predsa nie je nikdy na vymazanie) :)

   Neváhajte prísť aj sami, pretože sami nebudete. Na vstupe vás privítame, usadíme a pomôžeme vám zoznámiť sa s novými ľuďmi.
   Pripravili sme pre vás:
   • wellcome drink
   • 20:00 – 22:00 - klavírne
   ...
   1.12.2016, 21:39
  • Filharmónia: Cyklus Stará hudba - SH4
   admin
   Utorok 28.5.2013
   Malá sála SF
   19:00


   Musica aeterna
   Peter Zajíček, umelecký vedúci / husle
   Jana Kohútová, soprán
   Piotr Olech, alt
   Hommage a` Corelli
   Accademiae degli Arcadi
   Arcangelo Corelli
   Concerto grosso
   Alessandro Scarlatti
   Infirmata, vulnerata, kantáta pre alt,dvoje huslí a basso continuo
   George Muffat
   Passacaile z Armonico Tributo
   George Friedrich Händel
   Amarilli vezzosa, kantáta pre soprán, alt a orchester

   Predaj vstupeniek

   Pokladnica SF
   Slovenská filharmónia, Reduta
   Nám. Eugena Suchoňa 1 Bratislava Slovenská republika ...
   25.5.2013, 16:18
  • Dotácia na pobyty pre Seniorov 2013
   admin
   Štátna účelová dotácia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, na podporu rekondičných aktivít fyzickej osoby, ktorá je poberateľom starobného dôchodku, predčasného dôchodku a nevykonáva činnosť,
   ktorá zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

   Realizátor: Konfederácia odborových zväzov SR prostredníctvom hotelových zariadení SOREA spol. s r.o.
   Rekreačné pobyty so štátnou účelovou dotáciou sú poskytované hotelovou spoločnosťou SOREA v najatraktívnejších lokalitách Slovenska a v nasledovných hoteloch :

   Vysoké Tatry
   Horský hotel *** SOREA Hrebienok, Starý Smokovec
   Hotel *** SOREA Titris, Tatranská Lomnica
   Hotel *** SOREA URÁN, Tatranská Lomnica
   Hotel *** / ** SOREA HUTNÍK I. / II., Tatranské Matliare
   Hotel *** SOREA TRIGAN Baník, Štrbské Pleso

   Spiš

   Hotel ** SOREA Ľubovňa, Ľubovnianske Kúpele – Stará Ľubovňa
   Nízke Tatry
   Hotel *** SOREA Máj, Liptovský Ján
   Hotel ** SOREA Ďumbier, Liptovský Ján
   Hotel *** SOREA SNP, Demänovská dolina


   Piešťany
   Hotel *** SOREA Sľňava, Piešťany

   Bratislava

   Hotel *** SOREA Regia


   Využitie ...
   8.5.2013, 16:35
  • Zľavy pre seniorov v Slovenskej Filharmónii
   admin

   Slovenská filharmónia pripravila mimoriadnu AKCIU pre návštevníkov koncertov nad 60 rokov.

   JANUÁR,FEBRUÁR, MAREC 2013
   ŠTVRTOK 31. 1.2013 – 19.00 SYMFONICKÝ KONCERT 3€
   Slovenská filharmónia
   Rastislav Štúr
   , dirigent
   Stanislav Šurin, organ
   Ladislav Holoubek
   Pozdrav menu BACH pre orchester op.76
   Štefan Németh Šamorínsky

   Koncert pre organ a orchester
   Aaron Copland
   Symfónia č.3


   PIATOK 1.2.2013– 19.00 SYMFONICKÝ KONCERT 3€
   Slovenská filharmónia
   Rastislav Štúr
   , dirigent
   Stanislav Šurin, organ
   Ladislav Holoubek
   Pozdrav menu BACH pre orchester op. 76
   Štefan Németh Šamorínsky
   Koncert pre organ a orchester
   Aaron Copland
   Symfónia č. 3


   ŠTVRTOK 21. 2.2013 – 19.00 SYMFONICKÝ KONCERT 3€
   PIATOK 22. 2.2013 – 19.00 SYMFONICKÝ KONCERT 3€
   ...
   29.1.2013, 20:28
  • Zvýhodnené vstupné na vybrané koncerty do konca decembra 2012
   admin
   Slovenská filharmónia pripravila v rámci ROKU AKTÍVNEHO STARNUTIA mimoriadnu AKCIU pre návštevníkov koncertov nad 60 rokov.

   • ŠTVRTOK 6. 12. 2012 – 19.00 SYMFONICKÝ KONCERT 3€
   • ŠTVRTOK 13. 12. 2012 – 19.00 SYMFONICKÝ KONCERT 3€
   so šéfdirigentom E. VILLAUMOM
   ...
   4.12.2012, 17:22
  • Stop dekubitom
   tvt
   Najzávažnejším zdravotníckym problémom u ležiacich pacientov sú dekubity spôsobujúce nezmyselné utrpenie. Podpisujú sa pod ne zanedbanie zdravotníckej starostlivosti a nevedomosť odborníkov a laikov. Nádej na zlepšenie prináša Svetový deň boja proti preležaninám a zle hojacim sa ranám, ktorý si pripomenieme 16. novembra 2012.

   Dekubity často skracujú život pacienta, zbytočne znižujú kvalitu jeho života a ľudskú dôstojnosť. Paradoxom je, že až na 95 percent je možné poškodeniam kože pri správnej starostlivosti o pacienta predísť, keby......
   12.11.2012, 10:38
  Working...
  X