Oznámenie

Collapse
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Ako prežívate Vianoce?

Collapse
X
 • Filter
 • Čas
 • Zobraziť
Clear All
Nové príspevky

 • Ako prežívate Vianoce?

  Ako prežívate Vianoce a aké zvyky dodržiavate, alebo nedodržiavate?
  Čím pre vás Vianoce sú?
  Administrátor Senior Klubu. Prevádzkuje aj internetový obchod Promenáda, kde si môžete za super ceny kúpiť puzzle, a mnoho iného.
  Ak niečomu nerozumiete, čítajte Návody, alebo napíšte mne.

 • #2
  Ako prežívate Vianoce

  Už je po Vianociach,ale môžeme aj tak pokračovať,veď tá téma je akuálna aj teraz,len môžeme povedať ako sme prežili Vianoce.Ja osobne som bola u krstnej dcéry a tam majú takéto zvyky.Štedrá večera pozostána z oplátkov s medom,kapustnice,pupákov,ryby so šalátom a z každého ovocia čo je na stole hlava rodiny kúsok odkrojí a keždému kto je pri stole dá.Tiež je jeden tanier na stole prázdny a do toho sa dáva kúsok z každého jedla a každý stolujúci.A nakoniec sa ide k stromčeku a po jednom balíčku sa dáva tomu čí ten balíček je a každy si balíček odbali a tak sa pokračuje až sa všetky dárčeky odbalia.Ešte hlava rodiny každému pri stole dá medom krížik na čelo a spievajú sa aj koledy a vianočné piesne. To bolo asi všetko.
  Fraštačanka.

  Komentár


  • #3
   Vianoce?

   Ak ideme s dobou (dnešným tempom), tak by sme už mali pripravovať veľkonočné vajíčka a korbáče!

   Komentár


   • #4
    Ako prežívate Vianoce

    Ale Dada nepredbiehaj,veď si ešte ani " Basu" nepochovala.A už snívaš o Veľkej noci,zaiste ,už sa tešíš na oblievačku,alebo šibačku?
    Fraštačanka.

    Komentár


    • #5
     Ja že predbieham?

     Nevšimla si si, že Vianoce propagovať začali už v októbri?
     Takže keď začneme teraz, bude to tak akurát!
     Ináč, šibačka sa u nás nejako nepestuje, to skôr oblievačka - hlavne zvnútra!
     Ale chodia návštevy, takže je veselo.

     Komentár


     • #6
      Ako prežívate Vianoce

      Viete,čo sa u nás stalo? Môj chudáčik Števinko tak silno prežíva očakávanie Vianoc, že už roky mu dlho predtým býva zle, ale strašne zle. Každý rok sa to snažím nejako zľahčovať, ale naňho to nepôsobí. Aj tento rok nám nestačili dIAZEPAMY, napísal si minimum vecí, ktoré chce, večerali sme veľmi zavčasu, držal sa zo všetkých síl, ale ešte aj po sviatkoch mával kŕče. Naraz mi v nedeľu pri obede s veľmi vážnou tvárou oznámil: Vianoce nemusia byť! Skoro som spadla pod stôl. Len si predstavte, boli stredobodom jeho života a teraz ich nechce. Viete si predstaviť, aké ťažké preň musia byť tie záchvaty?
      Včuľ mi povedzte, čo mám urobiť, aby tento rok Vianoce neboli?
      to som ja,koza,vaša mama!

      Komentár


      • #7
       Pôvodne odoslal babi ele Zobraziť príspevok
       Včuľ mi povedzte, čo mám urobiť, aby tento rok Vianoce neboli?
       Babi ele, tú radu žiadaš vážne ???

       Komentár


       • #8
        Ako prežívate Vianoce?

        No jasné, že vážne! Vianoce sa zrušiť nedajú, ja ich milujem, ale už ma tiež strašne vysiľujú prípravy. Určite má na to vplyv aj neustály stres z očakávania, kedy syn zase dostane záchvat. Keď si uvedomíš, ako strašne Vianoce miloval a na ne sa tešil a teraz ich nechce, môžeš si predstaviť, aké musia preňho byť tie záchvaty strašné. Ja by som s ťažkým srdcom obetovala domáce Vianoce a išla s ním niekam preč, lenže mohla by som si dovoliť len pár dní a Vianoce začínajú už v októbri všade okolo. On nie je výnimka, už v júli začína upratovať. A teraz si predstav, že sa niekedy okolo nového roka vrátime, doma pusto, žiadny stromček, žiadna výzdoba, koláčiky, darčeky - to by asi tiež ťažko znášal. Tak vidíš, babo, raď!!
        Ale včera som v Slovenke čítala, že v novembri vypukne tretia svetová vojna a to bude koniec sveta, tak si možno zbytočne robím starosti, no nie?
        to som ja,koza,vaša mama!

        Komentár


        • #9
         Pôvodne odoslal babi ele Zobraziť príspevok
         No jasné, že vážne! Vianoce sa zrušiť nedajú, ja ich milujem, ale už ma tiež
         Určite má na to vplyv aj neustály stres z očakávania, kedy syn zase dostane záchvat. Keď si uvedomíš, ako strašne Vianoce miloval a na ne sa tešil a teraz ich nechce, môžeš si predstaviť, aké musia preňho byť tie záchvaty strašné. Ja by som s ťažkým srdcom obetovala domáce Vianoce a išla s ním niekam preč, lenže mohla by som si dovoliť len pár dní a Vianoce začínajú už v októbri všade okolo. On nie je výnimka, už v júli začína upratovať. A teraz si predstav, že sa niekedy okolo nového roka vrátime, doma pusto, žiadny stromček, žiadna výzdoba, koláčiky, darčeky - to by asi tiež ťažko znášal. Tak vidíš, babo, raď!!
         Ale včera som v Slovenke čítala, že v novembri vypukne tretia svetová vojna a to bude koniec sveta, tak si možno zbytočne robím starosti, no nie?
         Och babi ele, myslím si že veľmi skoro a silno prežívaš prípravu na Vianoce, Bože uchovaj nechcem sa ťa dotknúť - prosím, všimla som si to TU na placi.
         To všetko ovplyvňuje tvojho syna a nezvláda situáciu spracovať. Je len na tebe aby si vianočné emócie vedela skrývať pred synom.
         Len krátko, ja som robila živý vianočný stromček v r. 1983, chlapci boli na vojne a ani jeden nemohol prísť, dali mi to vedieť až keď som ich vyzerala s okna, hoci všetci sme počítali s tým že budeme spolu.

         Potom ako sa blížili Vianoce vždy som trpela, s myšlienkou na Vianoce mi pripadalo
         že idem s batohom do vysokého kopca... budeme spolu alebo nie... buď prišla už rozšírená rodina... alebo ja som cestovala...
         Potom som to vzdala a pravdu povedať na budúce Vianoce nevystrčím nos... budem doma sama
         už to tiež nie je ono - vnuci sú dospeláci...
         však ten čo je bližšie odskočí... tí čo sú z ďaleka, stačí na jeden deň a potom
         Na koniec sveta zabudni, takých proroctiev už bolo. Len si ty ešte uži ale nie trápenia !!!

         Komentár


         • #10
          Ako prežívate Vianoce

          No už ma jeduješ, ty jednaana anovitá, ty vôbec nepoznáš, kedy si robím srandu?
          Ten koniec sveta bol ironicky myslený, ale že som to čítala, to je fakt. Veď ja dobre viem, že nevieme dňa ani hodiny!
          A pokiaľ ide o vianočné problémy môjho synka, to ani nemôžeš pochopiť, nemá to so mnou a mojím prežívaním nič spoločné. Sú to veci, ktoré pochopí len ten, kto ich tiež prežil. jA VERU z Vianoc obavy nemám, ani strach, ani som nikdy nemala, takže to na Števinka nevplýva. Jeho choroba nie je ešte preskúmaná, len teraz sa o ňu začínajú zaujímať odporníci, lebo sa začína rozširovať v papulácii.
          to som ja,koza,vaša mama!

          Komentár


          • #11
           A ty sa vyžívaš ako druhého nachytať v tak vážnej veci ako si hore opisovala.
           Dala som ti jasnú otázku či tú radu žiadaš vážne... potvrdila si ju...
           Konkrétne v tejto téme to už humor nebol !
           Už budem opatrná na tvoje provokácie !

           Komentár


           • #12
            aKO PREžíVATE Vianoce

            Jejdanenky, staré plenky, ukľudni sa, anuška! Celé to bolo veľmi vážne a je to stále veľmi vážne. oslednú poznámku som pridala, aby som zľahčila svoje trápenie, tak sa nes...ťažuj a trošku sa rozveseľ! Provokácie patria do náplne mV, nie na našu stránku! Utíš, se, utiš, dívkooo, utiš se!!!!
            to som ja,koza,vaša mama!

            Komentár


            • #13
             Ako prežívate Vianoce.

             Vianoce pre mňa už 15 rokov majú len ten duchovný rozmer, pretože pred Vianocami mi zomrel manžel. Vtedy som z moletky schudla na modelku, čo som sa trápila a pred Vianocami sa učila ovládať ako neplakať aby som pri štedrovečernom stole neplakala a nepokazila radosť dcériným deťom, pretože ona nechcela o tom ani počuť, že by sme boli s Vladkom vo svojom byte sami. Odvtedy tú radosť z prípravy a darčekov neviem prežívať tak ako keď sme boli všetci. Už teraz nemám na to ani toľko sil, niečo pripraví dcéra, niečo ja a podelíme sa . Vymohla som si, že ďalšie Vianoce chceme večerať s Vladkom sami a on nechce, aby som rozkladala sviatočný servis ako Keď ešte manžel žil a robila všetky tie zvyky aké sme mali ,lebo vie, že moja ruka dobre nefunguje a že je to pre mňa
             námaha.Navaríme, upraceme bez akehokoľvek stresu , pomodlíme sa ideme do kostola, po večeri si príde dcériná rodina k nám pre darčeky a potom my ideme k ním a strávime spolu štedrovečený sviatok.
             Pre mňa už Vianoce ten svecký rozmer stratili a poznám viacej ľudí, ktorí
             stratili blízkych práve vo Vianočnom čase, že z Vianoc sa už nedokážu tak radovať ako predtým. Takže Vianoce pre nás znamenajú narodenie Ježiša Krista, nášho spasiteľa. Amen.
             zmena je život

             Komentár


             • #14
              A už sú tu zas!

              To snáď nie je možné že sú už Vianoce, mne sa zdá že veľkonočné sviatky boli pred pár dňami. Vianočnú atmosfréru sme už zažili vďaka snehu a vianočnej výzdobe, teraz si užijeme blata a vody.
              Strašne rada by som si zopakovala ten nádherný vianočný pocit, keď sa mi pri myšlienke na ten sviatok zovrelo srdce v očakávaní niečoho krásneho. A pritom som sa ako dieťa nemala na čo tešiť, boli sme chudobní pretože maminka nepracovala a otec musel mať pol platu pre seba. A na Vianoce bol vždy v agresívnej nálade a deti to pocítili. Ale teraz viem že som ho aj napriek tomu mala veľmi rada.
              Som z tých čo si všetku prácu nechávajú na poslednú chvíľu a potom ani neviem že sú sviatky. Ale asi to mám tak rada, nestačím si potom uvedomiť že som sama lebo v ten večer sú všetky pocity intenzívnejšie a určite by som revala. Ale napriek mojej pomalosti v práci mám vianočné dni najradšej z celého roka.
              Nepíšem príliš optimisticky, možno sa to sem ani nehodí ale admin mi to snáď odpustí a Ana tiež, veď idú Vianoce!
              Teda tak.

              Komentár


              • #15
               Pôvodne odoslal Giza Zobraziť príspevok
               To snáď nie je možné že sú už Vianoce, mne sa zdá že veľkonočné sviatky boli pred pár dňami. Vianočnú atmosfréru sme už zažili vďaka snehu a vianočnej výzdobe, teraz si užijeme blata a vody.
               Strašne rada by som si zopakovala ten nádherný vianočný pocit, keď sa mi pri myšlienke na ten sviatok zovrelo srdce v očakávaní niečoho krásneho. A pritom som sa ako dieťa nemala na čo tešiť, boli sme chudobní pretože maminka nepracovala a otec musel mať pol platu pre seba. A na Vianoce bol vždy v agresívnej nálade a deti to pocítili. Ale teraz viem že som ho aj napriek tomu mala veľmi rada.
               Som z tých čo si všetku prácu nechávajú na poslednú chvíľu a potom ani neviem že sú sviatky. Ale asi to mám tak rada, nestačím si potom uvedomiť že som sama lebo v ten večer sú všetky pocity intenzívnejšie a určite by som revala. Ale napriek mojej pomalosti v práci mám vianočné dni najradšej z celého roka.
               Nepíšem príliš optimisticky, možno sa to sem ani nehodí ale admin mi to snáď odpustí a Ana tiež, veď idú Vianoce!
               Gizka, píš ako to cítiš, veď práve je to o našich pocitoch, ja tiež spomínam na Vianoce z detstva
               boli krajšie len v tom že sme tieto sviatky prežívali z detskou radosťou, tiež boli chudobné aj keď boli pekné.
               Ja som sa prestala tešiť z Vianoc keď mi po prvý krát chlapci neprišli domov, mala som posledný krát
               živý stromček, pozerala som oknom či sa mi už moji chlapci ukážu, namiesto toho som mala telefón;
               starší musel zostať v pracovnej službe a mladší nedostal priepustku zo základnej vojenskej služby.
               neviem či vieš, že som ovdovela keď moji chlapci mali 3 a 5 rokov

               Potom bývali pekné Vianoce keď som pendlovala za deťmi - vnukmi a ako ide čas už dlhé posledné roky
               zostávajú na pekné vianočné sviatky len spomienky....
               Vlani sme boli na Vianoce u staršieho syna, tieto vianočné sviatky budeme doma s mladším synom
               a na jeden sviatočný obed prídu ďalší, neviem či všetci lebo kluci-vnuci sú už dospeláci...
               Tak, hlavu hore, lásku v srdci a pokoj v duši

               Komentár

               Pracujem...
               X