Oznámenie

Collapse
Zatiaľ žiadne oznámenie.

O živote

Collapse
X
  • Filter
  • Čas
  • Zobraziť
Clear All
Nové príspevky

• Tak vitajte u nás! Dnes som sa vrátila, už o deviatej som bola doma. Musím vás pochváliť, usilovali ste sa, mala som čo čítať. Ani neviem, či som si zapamätala, na čo všetko mám odpovedať.
    Gizka, musíš sa zmieriť s tým, že vekom pomaly blbneme, ak to môžem vyjadriť takto pejoratívne. Nech ťa to netrápi, príroda si s nami robí, čo chce. Juliana pri svojich aktivitách a pri spoločnosti priateľov má oveľa väčšie šance na neskoršie blbnutie ako my dve, čo sme rady klehnili a klehníme.No ty ešte aspoň cestuješ na dovolenky, ale ja okrem záhrady nič. To, že som presvedčená a niečom, čo sa ukáže ako omyl, je veľmi nepríjemné hlavne voči druhým a preto som sa naučila netrvať na svojom - veď sa tým nič nedosiahne, ani nezmení. Ak si druhí myslia, že nemám pravdu, tak musím pripustiť, že majú pravdu oni. Aj únavu musíš prijať ako súčať starnutia. Telo vie, čo potrebuje, tak mu to dopraj.Ja som sa celé roky až žiarlivo sledovala, či som cez deň dosť robila, či som príliš neposedávala. A potom mi kamoška povedala: Čo sa chrtíš? Nemáš upratané, ale bo vyžehlené? A príde niekto, kto ti to spraví? Nepríde, tak kašli na to, dopraj si oddych a keď budeš vládať, potom porobíš. A má peravdu a ja sa toho držím. Na čo robiť až do úplného zničenia, ruky -nohy sa trasú, človek sa potí a čím sa viac snaží, tým viac vecí pokazí a zbytočne sa nervuje!

Moja rehabilitácia bola viac - menej srandovná. Ako jedinú procedúru mi napísali motorovú dlahu. Začala som v utorok a včera bola posledná. Potom sa doktorka pýtala, či chcem infúzie alebo injekcie. Ja si po infúziách smrdím ako starý zmoknutý pes, vybrala som si injekcie proti biolesti. Dala som si pichnúť jednu, keď sa menilo počasie a nohy ma moc boleli. Potom sme ešte cvičili denne 20 minút na psteli s loptou a expandérom - to je taká naťahovacia guma. A zvyšok dňa som sa zožierala. Lúštenie mi nešlo, v telke nič nebolo, na prechádzkz nemáš ísť kam, iba do takého parčíka pri budove, sú tam asi štyri lavičky bez operadla a na polovicu z nich praží slnko. Noviny som raz dva prečítala a čo potom? Ešte, že sme boli dve také, čo sme si rozumeli, tak sme občas kecali.
    S tou motodlahou to bolo tak, že ani nemali toľko stupňov /rozsah zohnutia kolena/, aby som cítila nejaké pnutie alebo bolesť. Inak je to veľmi príjemné cvičenie, nohu ti dajú do takého válova a zapnú motor, ktorý ti nohu zohýna a naťahuje, koľko povolí. No, moja povolila celkom. Ale pri odpočinku a tej troche cvičenia sa mi koleno zase trochu zlepšilo, len keby to "zdravé" neblblo a neotravovalo!
    Ešte spomeniem, že som mala na jazve po jednom štichu takú chrastičku, inak ostatné boli celkom zhojené. Tak v stredu a štvrtok došla sestra, že mi má dať na ranu biolampu. Ja reku nemám žiadne rany? A to vám bola také bodka ako špendlíková hlavička! Musí sa nechať, v ŠNOPe sa o pacientov naozaj vzorne starajú. Dokonca aj strava bola dobrá a teplá.
    Česť práci!
    to som ja,koza,vaša mama!

Komentár

• Menej je v tvojom prípade asi viac, čo sa týka procedúr. Asi vedia čo robia.
      Píšeš že si mala jednu procedúru, a to motorovú dlahu, ale mala si denne aj 20 minút cvičenia v posteli, ja aj to považujem za procedúru.Bola si tam iba 4 dni, ale čas sa tam asi vliekol veľmi pomaly. Ale dôležité je, že ti tam chutilo jesť.
      Tak začína bolieť i druhé koleno? To by už bolo asi neúnosné, ak by si musela podstúpiť ďalšiu operáciu. Alebo trpieť ďalšie bolesti. Hrôza a des, také vyhliadky.
      Neviem nájsť okuliare. Ešteže mám ďalšie, na čítanie, tie čo neviem nájsť boli aj do diaľky. Celé poobedie ich hľadám. Ak som ich nechala vonku, môžem sa s nimi rozlúčiť, Hugo by ich zničil, ako zničil drahé dioptrické okuliare mojej švagrinej.
      V Kauflande a v Lídli som nechala veľa peňazí. Ale kúpila som aj potrebné veci, napríklad kryštáľový cukou po 44 centoch. Videla som tam šťastných ľudí, keď zistili čo cukor stojí. Tak málo nám stačí ku šťastiu. Aj moja sestra bola šťastná, ja ani nie, lebo som vedela čo stojí, ráno som si to pozrela na internete.
      Ako vplýva na správanie človeka to, že má bolesti! Keď si bola babiele v nemocnici na operácii a mala si pooperačné bolesti, išlo ti všetko na nervy. Teraz keď už sú bolesti menšie, našla si spoločnú reč so spolupacientkou. A pritom to boli temer rovnaké okolnosti.
      Teda tak.

Komentár

• Tak to máš úspešne za sebou a ako čítam aj ti to pomohlo čo ma teší .Máš dobrú náladu si plná optimizmu .
        Hneď je človeku lepšie na duši ,keď vie že sa uzdravuje a bolesť ustupuje .Gratulujem .
        Ešte neviem kde si to bola a čo je ŠNOP,ja moc po lekároch nechodím a vôbec nemám informáciu v tomto smere
        čomu sa teším ale zase som neinformovaná .Svoje bolesti rozcvičím alebo si dám tabletku od bolesti .Nechodím
        ani na rehabilitáciu ani do kúpeľnú liečbu ,naposledy som bola ešte za socializmu .
        S okuliarmi mám aj ja právo ,nikdy neviem nájsť tie správne čo potrebujem či už na TV alebo čítanie .Mám ich niekoľko
        ale vždy hľadám tie čo potrebujem .Dlhé roky som nosila okuliare stále ale už asi dva roky ich potrebujem len pri čítaní ,
        inak ich nenosím ,neviem či sa mi vrátil zrak alebo čo sa stalo ale na bežné nosenie nepotrebujem okuliare ani vonku ani doma .
        Ani som nebola u očiara proste nenosím okuliare a hotovo .

Komentár

• Zatiaľ som rovnaká ako ty, Juliana. Neberiem žiadne lieky, nemám doma ani lieky od bolesti, len tú moju modrú mentolovú či akú mastičku, ktorou si vždy potriem boľavé miesto a ona potvorka moja zatiaľ pomáha. Ak ma rozbolí niečo na čo je mastička krátka, tak sa obrátim na rodinu. Tam je liekov od výmyslu sveta, dokonca mi i poradia, čo si mám vybrať. Hrozím sa toho, až budem lekárov potrebovať. To bude začiatok konca. Tá naša všeobecná vie len predpisovať lieky, liečiť nevie. A dokonca mi nikdy jej lieky nepomohli, a vždy mi ich predpísala spústu. Na šľak trafenie.

Aj s očami to mám podobné ako ty, len s tým rozdielom že som nikdy okuliare nenosila. Som krátkozraká, ale nevadilo mi to. Len v posledných rokoch som prestala vidieť na písmenká, tak som si najprv kupovala okuliare na čítanie v drogérii. Ale mám každé oko iné, tak som asi pred dvomi rokmi bola u očiarky, a odvtedy mám jedny okuliare na čítanie, a druhé aj aj. Ale tie do diaľky nepoužívam, ani keď idem von, vôbec sa mi nezdá že cez ne vidím lepšie.

Prečítala som si, že ŠNOP je nemocnica - špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku. Je to zvláštna nemocnica, je aj pre pacientov, aj pre klientov. Neviem čo to znamená, možno že za peniaze máš lepšiu starostlivosť. Ale babiele myslím že neplatila, a aj tak sa o ňu dobre starali. Veď nám napíše, pre koho vlastne tá nemocnica je. Či len pre protekčných a platiacich, alebo či pre všetkých.
          Teda tak.

Komentár

• Giza napísal nový príspevok. Takto mi oznamuje mail vaše správy.
            Pacienti sú tí, ktorí tam ležia a klienti sú tí, ktorí chodia len do ambulacie. Kapišto? V rámci hospitalizácie si môžeš zaplatiť aj masáže, robia ich študenti, za tie sa platí, ale neviem, koľko. Môžeš chodiť aj do bazéna, ak ti rehab. doktor dá doporučenie - teraz myslím mimo ležania -, inak je bazén zadarmo, ale ambulantne sa platí, ak si dobre pamätám 1,60 e za hodinu.
            V ŠNOPe sa učia amputovaní pacienti chodiť s protézou, ležia tu ľudia, ktorí majú infúzie, operandi a takí, ktorí potrebujú pre svoj zdrav. stav procedúry: Magnet, elektro, motodlahy a injekcie.
            Mňa doktor volal na cvičenie, ale z toho nič nebolo, hoci som sa veľmi tešila, ako ma dá Peťo _ fyzioterapeut, čo ma mučil po operácii - do laty. Mala som len motodlahu a cvičili sme všetky na izbe na posteli denne 20 min. Dúfasm, že som si tie cviky zapamätala, lebo ich mám cvičiť aj doma. No doma to nemá taký účinok, lebo ťa nikto neupozorní, že to robíš zle a tak tie cviky niekedy ešte môžu zhoršiť stav.
            Iste chcete vedieť, čo je to motodlaha. tO SI ľAHNETE na stôl, nohu vám upevnia do takého válova, nastavia stupeň zohnutia nohy podľa toho, koľko znesiete a tá mašina vám pomaličky nohu zohýba a narovnáva. Je aj dlaha na ruky.
            Ja som sa veľmi pýšila, že ani nemali toľko stupňov, koľko by som zniesla, a mala som maximum. Ovšem bez dlahy nie som taká frajerka, najmä pri cvičení.
            Teraz pôjdem v septzembri na kontrolu a začne sa terapia druhého kolena, lebo to vystrája až strach, ako keby si povedalo, že aj ono chce dostávať dlahu. Bude mi pichať do kolena injekcie, ale sa obávam, či si ich budem môcť dovoliť. Predtým stáli okolo 20 e, ale teraz som počula, že stoja až 50 e, to je príšerná suma. Ale pomôže to od bolesti na pol roka.
            Včera som bola v záhrade, bolo krásne napršané, ale hrozno sa strašne kazí, bolo by treba striekať, no nemala som silu, strašne ma boleli obidve nohy aj chrbát z toho bláznivého počasia. Zajtra pôjdem zas a hneď sa pustím do postreku, aby som zachránila tú krásnu úrodu. A potom si budem môcť lebediť, keby som bola moc unavená. Ešte dobre, že Pánboh vyslyšal moje prosby a dáva dosť vody, aby bolo aj na polievanie aj na postrek. Akurát na pitie si musím nosiť.
            Tak peknú nedeľu, kočky !

Komentár

• No to si krásne vysvetlila a som o niečo múdrejšia ,bola to odborná prednáška a hlavné že ti to pomáha .
              Ja beriem lieky na tlak už roky a považujem to ako samozrejmosť ,najmä teraz keď sú tie horúčavy ani
              cez deň moc nechodím von ,lebo slnko mi nerobí dobre a tak som radšej doma a sedím na balkóne .
              Pred týždňom tu boli ponúkať ,že urobia rolety a tak ja hlupaňa som na to naskočila ,že ano dám si to urobiť .
              .ani som sa neopýtala ,koľko to bude stáť .A keď pomerali rolety na balkóne a spálni a vypočítali ,potom
              hovorí že to bude 894 Euro a vraj 300 Euro záloha ,mala som doma asi 150 Euro,hovorím že nemám doma
              toľko ,tak aby som išla vybrať do automatu ,lebo už bolo pol siedmej a banky sú zavreté a ja som hlupaňa už
              druhýkrát išla s nimi k bankomatu ,aby som to mohla zaplatiť .No a ešte smola ,bankomat pri Jednote dal iba 15O Euro
              tak som to musela zopakovať a zaplatila som zálohu .Potom som začala rozmýšľať ,či sú to nie podvodníci .Nedal si to
              nikto robiť iba ja a jedna pani na prízemí .Nechali mi zmluvu a vraj do troch týždňov to prídu urobiť ,neviem ako som sa
              mohla dať nahovoriť a teraz som z toho nešťastná ani som deťom o tom nehovorila ,bojím sa ako to dopadne .

Komentár

• Myslíš tie vonkajšie hnedé rolety proti slnku? Ty nemáš rolety? Veď u nás to bola súčasť bytu? Už mám len jednu roletu v kuchyni, ostatné za tých 60 rokov padli za vlasť, ale mám všade hzávesy. Hovoria, že vonkajšie rolety lepšie izolujú. No teraz po zateplení nebude v byte až také horko.
                Zdá sa mi to strašne veľa peňazí a ešte že išli s tebou k bankomatu, to sa mi nepáči, ale človek už dnes neverí nikomu. Skús si na internete pozrieť tú firmu a aké sú na ňu referencie. Keby nedajbože na internete neboli, tak zostáva len pozrieť sa do ich sídla a informovať sa na nich. Ale dúfam, že to je len planý poplach a že skutočne dodržia slovo, inak by si mala zbytočné opletačky, oznámiť to polícii a SOI a chodiť na výsluchy a čakať, či sa domôžeš svojho. Ja som s mojou vodou na polícii nepochodila, lebo sa im nechcelo zaoberať sa tým. Tak ti držím palce, aby to dobre dopadlo a mohla si si užívať chládku v byte.

Komentár

• Babiele dobre radí. Ja som podliehala panike, keď som to čítala.
                  Nič sa nedá robiť, stávajú sa aj horšie veci, a ak nejde o život ide o ...... vlastne o nič. Deťom by si to mala povedať, možno majú nejaké skúsenosti. A najmä nemala by si čakať tie tri týždne, či prídu či neprídu. Na zmluve či objednávke či čo to máš je určite ich telef. číslo, pokús sa zavolať im a objednávku zrušiť. Veď si konala viac-menej pod nátlakom, nemala si možnosť zmluvu si prečítať, zneužili toho že si dôverčivá. A žiadaj späť peniaze. Alebo nech zavolá niekto iný.
                  Nenašla som na internete nič o podomových predajcoch roliet, tak snáď to nebudú podvodníci. Len tá cena! Veď toľko by nestáli ani nové plastové okná! Alebo sa mýlim?
                  Ak sem napíšeš názov firmy, mohli by sme prejsť internet, či sa niečo o nej píše. Viac očí viac nájde.
                  Teda tak.

Komentár

• Ste ozaj starostlivé ,najprv k roletám .Mala som rolety všade ,na obývačke som mala vnútorné lamely ,
                    čo sú ešte funkčne ale potrhané a tak som sa rozhodla pre vonkajšie rolety ,že keď ich stiahnem ,môže byť
                    okno otvorené ,je to veľké okno trojka .Na spálni som mala vonkajšie rolety ,ale žiaľ ,keď som nebola doma a
                    zateplovali balkón tak to jednoducho strhli dolu a hodili do odpadu ,no už sa stým nedalo nič robiť .Tak keď prišli
                    títo s ponukou tak som sa rozhodla ,že si to dám urobiť .Najprv som chcela len rolety po balkón ale ma prehovorili
                    aby som si dala urobiť akože krytý balkón celý až po zem .Proste uzatvorený balkón ,že ani v zime nič nezamrzne
                    keď tam niečo nechám napr,kvety a podobne ,tak som súhlasila , majú to urobené aj susedia tak ,ale oni to vraj utesnia lepšie .
                    No a po tom všetkom som začala uvažovať ,či to bol dobrý nápad.....
                    Zmluva je v poriadku ešte raz som si to prečítala ,je tam aj firma aj číslo telefónu .Je to v Nových Zámkov ,tak sa tam pôjdem pozrieť .,
                    len dúfam že je to v poriadku . Budem informovať ,keď sa niečo dozviem viac o firme .

Komentár

• Neviem si to predstaviť, balkón krytý roletami až po zem. Viem že balkóny sa zasklievajú aby bolo v miestnosti svetlo, ale rolety svetlo prepúšťajú málo. To znamená, že ak budú spustené, bude na balkóne a v miestnosti tma. Ale asi tomu len nerozumiem.
                      Pustila si sa do veľkej práce, ale ak to neurobíš teraz, neurobíš to asi už nikdy. Ak máš na to peniaze a firma je spoľahlivá, zvýšiš tým hodnotu bývania. Deti by mali mať radosť, že si taká podnikavá. Mala by si sa s nimi poradiť, a ak bude treba, objednávku zmeniť podľa ich rady.

Je obrovská úroda jabĺčok. Padajú a ja ich nestačím zberať a vyhadzovať. Jesť a inak ich zúžitkovať je nemožné, tak idú do odpadu. Dnes bytovková sestra urobila štrúdľu z domáceho cesta, priniesla mi hodný kus, no je to dobrota.
                      Teda tak.

Komentár

• Nie nebudem zasklievať balkón ,nie je tam tma keď sa stiahne roleta ,veď som to mala na všetkých oknách ,
                        ide o to ,že keď prší ,sneží alebo svieti slnko ,môžem mať na balkóne prádlo alebo si posedieť len tak ak už
                        nebudem vládať chodiť a budem na vzduchu si môcť posedieť ..Uvidím ak to bude hotové ,či som to dobre urobila ,
                        Tú roletu budem mať stiahnutú až v nepriaznivom počasí ,lebo teraz keď prší mám celý balkón mokrý .

Komentár

• Vidím že admin zmazal tie divné príspevky o možnosti kúpiť si napr. vodičský alebo občiansky preukaz, ak som tomu dobre rozumela. Toto je naozaj slobodný štát, ale pre zločincov.

Už tým roletám na balkóne či lodžii rozumiem. Pozerala som obrázky, a je to celkom dobrý nápad. Asi sa cena odvíja od toho, aké rolety si človek objedná. Najlacnejšie sú pravdepodobne látkové, lebo tie najmenej vydržia.
                          Lodžia je na úkor miestnosti, o lodžiu je tá miestnosť menšia. Preto ak si lodžiu človek oroletuje, je to vlastne aj vonkajší priestor, aj izba. Ale neverím, že rolety dokážu tú lodžiu či balkón ochrániť pred väčšími mrazmi. Pred menšími asi áni, ale bála by som sa tam nechať rastliny po celú zimu, ak by bola tuhá.

Včera som odšťavovala jabĺčka. Je z nich celkom dobrá šťava, len asi nie na dlhé skladovanie. Budem ju musieť čo najskôr vypiť, a pokúsim sa ju rozdať aj rodine. Je síce sladká, ale nie presladená. Cukor som do nej musela dať, je to konzervant, bez cukru by začala kvasiť. S troškou vody je to vynikajúci nápoj. A je z domáceho ovocia. Slovo "domáce" je dnes ako zaklínadlo.
                          Teda tak.

Komentár

• Som rada ,že som ti to vysvetlila s tými roletami a všetkým čo k tomu patrí,aj ja som už spokojná .
                            Aj s jablkami si si poradila to je fajn máš dobrú šťavu a prírodnú chutnú čo ti prečistí celý zažívací systém .
                            Dnes celý deň pršalo ,tak som ani nebola vonku ,čítam pozerám telku a teraz som si zafarbila vlasy.a dúfam že celkom dobre .
                            Budú oslavy SNP a na Sihoti sa zapáli vatra a budeme tam spievať pri vatre .

Komentár

• Ako vidím, babiele má buď veľa povinností, alebo ju už písanie s nami nebaví. Alebo aj-aj. Je to škoda, lebo keď sme zostali len tri, tak výpadok ktorejkoľvek je znateľný. A nie je to dobré.
                              Kedy budú oslavy SNP? Snáď nie v takom predstihu?
                              Prečítala som si, že Sihoť je dunajský ostrov, potok v Spiši, sídlisko v Piešťanoch i v Trenčíne, ulica v Nitre atď. Nikam z menovaného neviem tú vatru umiestniť. Asi je u vás tiež nejaká Sihoť vhodnejšia na vatru.
                              Závidím že prší, a dokonca celý deň. Tu je nesmierne sucho. Keď zaprší netrvá to ani minútu, v dobrom prípade slabý dážď minútu-dve. V lesoch je to na zaplakanie. Ani jeden hríbeček. A naviac sú u nás lesy zdevastované. Tak zdevastované, že je to až trestuhodné. Ale kde nie je žalobca, nie je ani sudca. Sme všetci ticho, posťažovať sa dokážeme len takto, kde nás nikto nepočuje. Ale ak by niečo vzniklo, nejaký protest proti tomu čo v našich lesoch robia, aktívne by som sa zapojila. Ale sama nedokážem zorganizovať nič.
                              Teda tak.

Komentár

• Neviem čo sa stalo z babi ele asi má veľa roboty v záhrade a potom je unavená a nechce sa jej písať .
                                To je ten lepší prípad ,horšie by bolo ,keby si presilila nohu a mala bolesti ,čo jej vôbec neprajem ,
                                len dúfam že sa ozve a vysvetlí prečo sa odmlčala ..
                                Teraz k tej Sihoti ,.Popri N.Z.tečie rieka Nitra a pred mestom staré koryto rieky odklonili ,vraj tam mali plávať lode
                                a odvážať tovar z podnikov ako lodná doprava ešte za totality ,bolo tu mnoho podnikov..Zostalo staré koryto ale ako slepé a za mestom sa rieka spája
                                a vzniknutý ostrov sa volá Sihoť .,kde je štadión a rôzne športové podujatia sa tam robia .Je tam zóna pre cyklistov aj
                                peších chodcov .Tiež veľmi pekne vybudované termálne kúpalisko na veľkej ploche s mnohými bazénmi dobudované v tomto roku .
                                Popri rieke je vybudovaná reštaurácia a hotel pre športovcov .No a tu bude zajtra o 18,00 hodine a zapáli sa vatra zvrchovanosti po
                                krátkom programe a pripomenutí si týchto dní .No a budeme tam spievať ,najprv na pódiu a potom pri vatre ,to sa tam oslavuje
                                každý rok ,je aj nejaké občerstvenie ako párky a pivo .Neviem ako to bude teraz ,keď je taká zvláštna politická scéna .
                                U nás také lesy nie sú kde by rástli hríby a ani ich nepoznám nemám odvahu ich zbierať ani keď som v Žiline na chate ,
                                raz som niečo doniesla a nevesta ich prezerala a všetky vyhodila ,buď boli zlé alebo nejedlé takže žiadne hríby nezbieram
                                a ani mi moc nechutia ,jednoducho ich nemám rada ..
                                Dnes sa vyčasilo a slnko svieti ,tak sme mali skúšku spevu a bola som šťastná ,že som v kolektíve a bolo veselo .

Komentár

Pracujem...
                                X