Oznámenie

Collapse
Zatiaľ žiadne oznámenie.

O živote

Collapse
X
  • Filter
  • Čas
  • Zobraziť
Clear All
Nové príspevky

• No bože len to nie ,aby si nás opustila ,čo by bolo s nami nešťastnicami .Škoda plakať nad rozliatym mliekom ,s tým nič neurobíme .
    Stromy narastú pre ďalšiu generáciu o to sa príroda postará samá iba zničiť sa sama nevie na to potrebuje rozum človeka aj keď
    už cit v mnohých umiera .
    Dnes je krásny deň slniečko svieti do okien ,začína babie leto ,čo by sme chceli viac od života .Renátka mi poslala fotky z oslavy narodenín
    vnučky Sashy v Austrálii ,už má 9 rokov ,je z nej malá slečna aj malé video ako spievali Happy birdh day a sfúkla sviečku .No čo už aj ja
    som jej doma pripila na zdravie ,veď to sa patrí na narodeniny .Nech sú len zdravý to je najväčšie šťastie života ,keď je zdravie je všetko .
    Viete s tým žalúdkom som ešte nie celkom v poriadku aj keď dávam pozor čo jem ,niekedy mám nepríjemný pocit aj keď sa len vody napijem ,
    len dúfam že sa z toho dostanem .Skúšam čo môžem a jesť a čo mi uškodí tak sa testujem .Nejaké to kilo som schudla ,čo nevadí ale takto ,cítim že som hladná a žalúdok mám prázdny ale keď pomyslím na jedlo neviem čo by som jedla ,nič mi nechutí Nie je mi zle ,len mi akosi netrávi .Nebola som stým u lekárky
    dúfam že to nejako dám do poriadku aj sama ,vraj treba počúvať svoje telo ,tak to robím a uvidím ako to dopadne .
    Je štvrť na dvanásť o pol jednej máme skúšku spevu a tam zabudnem na moje tráviace problémy .Majte sa krásne .

Komentár

• Mám avízo o novom príspevku a nič tu n ie je!
      Ešte k tým orechom. Tento rok mali orechy nejakú chorobu, o akej som ešte nepočula. Susedin krásn mladý orech, obsypaný množstvom velikánskych orechov postupne strácal jeden plod za druhým, až na ňom zostali len čierne nechutné hrče. Môj starý orech, vlani polámaný, nemal veľa orechov, ale bolo by stačilo na zimu, keby aj ten nezačala ničiť tá potvora. Našťastie nezničila všetko, asi preto, že môj orech nebol štepený, zatiaľ čo ten sdruhý bol. Na druhej strane, turecká liesla, ktorá má bohatú úrodu lieskovcov, ktoré sú vo veľkej väčšine plané, lebo je to okrasný strom, tento rok vydal nevídanú úrodu lieskovcov - asi pol kila! Zato lieska obyčajná, bohato zakvitnutá a s bohatou násadou lieskovcov postupne pozhadzovala všetko a nebol ani jeden oriešok. To všetko sú dôsledky globalizácie, ktorú tak masívne a usilovne uvádzame do života a je nám jedno, že si pílime konár pod sebou.
      to som ja,koza,vaša mama!

Komentár

• Ha! Našla som to! Juliana, pi čaj z trezalky a kúp si Hylak, to je v eľmi dobré na žalúdok. Ale mala by si ísť k tej doktorke, ktovie, či nemáš nejakého parazita alebo zápal žalúdka a to samo neprejde.

O tých gaštanoch je to pravda, pomáhajú liečiť telo aj dušu. Mávala som ich v perináči vo válende. Niekto ich nosí vo vačku.
        U nás rástla celá gaštanová alej pred autobusovou stanicou, museli mať už vyše šesťdesiat rokov. Aj ich napadol ten chrobák, ale vyliečili sa a dávali na jar krásne kvety a vlete príjemný tieň. Už nie sú. U nás, prv, než sa začne stavať, treba vyničiť všetko živé v okolí. Tak ich vyrúbali, hoci to miesto, kde rástli, vôbec nepotrebujú.
        Vlani prerábali budovu Doprastavu na Miletičke na byty. Rástli tam dve mohutné lipy priamo na zastávke. V letnom úpeku dobre poslúžili pri čakani na trolej. Hoci miesto, kde rástli, nepotrebovali, vyrúbali ich a presne na tom mieste zasadili niekoľko paličiek, ktoré do mesiaca vyschli. Teraz tam rastú nejaké malé tuje /typické, cintorínske stromy, celá zem za chvíľu bude cintorínom/ a vyschnuté ťahavé rastliny. A tak by som mohla pokračovať, kým by ma šľak netrafil. Aspoň by bol pokoj.

Gizka, keď nevieš, čo máš písať, daj sem zase fotky tých vtáčikov, čo si už raz dala. Sú veľmi krásne. A napíš nám o svojich psíkoch. A ja som sa rozhodla, že hneď teraz skúsim, či sa mi sem podarí dať nejakú staRšIU fotku, aby som videla, či nie som už celkom debil!!

Komentár

• Ja sa nikam nechystám Juliana. Veď ja nerada chodím medzi ľudí, kam by som teda išla. Chcem sa len popozerať po tých gaštanoch, kedysi ich bolo na našej ulici veľa, tiež som vždy mávala doma na mištičke pár gaštanov, ale teraz tu zostal len jeden strom, tak sa chcem popozerať, či sú pod ním nejaké gaštany.
          Teraz neviem či máš v Austrálii dcéru alebo syna. Dlho si tam nebola, ale tuším jazdia každý rok za tebou. Alebo aspoň každý druhý, lebo tento rok si tuším nepísala, že prišli. Je to nákladné, asi sa nedá cestovať často.
          Tiež by som sa priklonila k rade babiele že máš ísť k lekárovi. Aspoň ťa poriadne vyšetria. Mňa babiele s tou diagnózou vystrašila. Treba lekárovi povedať všetko, aj o tom dávení počas spiatočnej cesty, veď to nebolo normálne. Ak by to bolo z jedla, nedávila by si toľkokrát.

Potešila si ma babiele že skúsiš sem dať fotku či fotky. Nie je to žiadny problém, teraz je to ľahšie ako kedysi.
          Klikla som neopatrne na ikonku fotoaparátu a teraz ma to žiada, aby som nahrala aspoň jednu fotografiu. Neviem ako to zrušiť, tak nejakú idem nahrať.
          Teda tak.

Komentár

• Jééééééj ty máš ešte školské fotky ,no to je milé .Ja nemám nič ,všetko zostalo doma ,keď som sa vydala ,na školské fotky
            som vtedy ani nepomyslela a teraz nemám žiadnu spomienku .K doktorke nepôjdem lebo sa bojím všelijakého vyšetrovania
            však sa to pomaly dá do poriadku .Pijem ten turecký koktail ako Jana .Jogurt pomiešam s minerálkou a osolím ,zamiešam a
            pijem slamkou ,uvidím čo to spraví so mnou .

Komentár

• Mám Juliana, mám všetky školské fotky od prvej triedy až po deviatu triedu. A aby som povedala pravdu, iné fotky z detstva nemám, nikto ma neodfotil. Preto som si fotky z detstva chránila, lebo ich je málo.
              Dnes ráno som si povedala, že asi budem musieť ísť k lekárke, či chcem či nechcem. Ale pokúsim sa ísť k tomu lekárovi ktorého sem pred niekoľkými mesiacmi dali, lebo ľudia sa začali na lekárku sťažovať. Bola tu sama, čakáreň preplnená, ale stále mala na dverách napísané že priberá nových pacientov. Brala nás a stále nás berie len ako prostriedok pre zbohatnutie, neliečila a liečiť ani nevie. A keď sem dali toho klekára a ľudia začali od nej odchádzať, tak dala na známosť, že kto od nej odíde, už sa k nej nebude môcť vrátiť!!! To je teda lekárka. Nedáva vinu sebe, ale nám.
              Vraj ale tento nový lekár už je tiež nepríjemný. Že bol sprvu dobrý a keď už nabral dosť pacientov, že začal byť hrubý. Tak ma možno už ani nevezme, keď má dosť pacientov.
              Včera mi sestra doniesla mrazené kačacie stehná lebo som pred ňou stonala, že som ešte kačicu od detstva nemala. A mňa ani nenapadlo spýtať sa na peniaze, musím jej teda zavolať a spýtať sa, čo to stálo. Smrdí grošom viac ako ja, ona má jeden z najnižších dôchodkov, lebo je to dôchodok učiteľský.
              Vezmem si k srdcu radu babiele, že keď nebudem mať o čom písať, dám sem fotky.

Teda tak.

Komentár

• Dnes je nádherný slnečný deň ,fantázia ,boli sme spolu s kamarátkami na malom posedení vonku ,bolo veľmi príjemne a tak sme hovorili
                o všeličom .Dnes je Deň zdravia a jedna z nás bola na akomsi teste o zdraví čo poriada nemocnica .Je tam psychológ a ešte nejaký lekár .
                Vraj vyplnila nejaký test ,ktorý bol síce dobrý ale jej dlho trval .Vraj zabúda ,aj ju kĺby bolia a chrbtica .Tak jej poradili aby sa viac pohybovala ,
                bicyklovala ,cvičila ,plávala a podobne a aby sa učila krátke básničky naspamäť a tak si cvičila pamäť No fajn tak začneme bicyklovať po okolí
                a učiť sa aby sa nám lepšie žilo a vyhýbali sa zabúdaniu a bolo nám dobre .Na koniec debaty sme si objednali huspeninu ,čo bola veľmi
                chutná a naobedovali sa a celkom lacno a to dva chleby ,huspenina a 3 dcl kofoly za 2:90 eur .Bolo tam samé chudé mäso a dobre uvarené ,
                posypané krájanou cibuľou no super sme sa najedli .
                Zajtra ideme do Palárikova na výlet ,pozrieme si žrebčinec a kaštieľ ,pôjdeme do sauny a na obed ,všetko za 10 eur ,potom napíšem ako bolo .

Komentár

• Tak ako vidíte, fotku dať sem sa mui nepodarilo. Som už taká blbá, že som sa nevedela dostať do priečinku či ako sa to volá, kde mám fotky. Otvorila som si dokumenty a všeličo, ale fotky nie. Som už idiot!

Ja som tiež na mŕtvicu, keď musím ísť k doktorovi, čo len pre recepty, lebo tie plné čakárne ma dostávajú do kolapsu. Ale niekedy sa tomu nedá vyhnúť. Mala som po preliečení močáka doniesť moč na kultiváciu, aj imunologička ma žiadala, aby som jej doniesla výsledok z prvej kultivácie, že aké baktérie som tam mala, no ale nešla som. Najprv som bola chorá a teraz už je to tak dlho, že by to nemalo ani význam. A hlavne sa mi nechce!
                  Ale niekedy je lepšie pretrpieť vyšetrenie, aby sa predišlo niečomu vážnemu. Však by ťa možno poslali len na sono, a to nie je nič strašné. Neviem, či jogurt s minerálkou je to najlepšie pre chorý žalúdok, skús aspoň tie bylinky, Juliana! Nerob nám starosti, musíme si jedna druhú opatrovať, aby sme tu už načisto nevymizli.
                  Včera som bola v BIVIO a musím povedať, že som bola unesená a nadchnutá tým, ako to tam vyzerá. Je to oveľa väčšie, než som si predstavovala, záhrada nie je záhrada, ale priam park, vidieť na tom ruku záhradného architekta a je to faskt veľké. Bude tam vonkajšie posedenie pre hostí, detské ihrisko, gril a neviem čo ešte iné. Budova je znútra priestranná a svetlá, výťah z prízemia, moderne zariadená a vybavená reštaurácia, pivnica na pivo, izby na poschodí /tie som ešte nevidela/ a proste tip-top! Je to dosť ďaleko pre pešieho a je to do kopca. Ja som sa bála, že tam netrafím, tak som si vzala taxík. Budova je v starej zástavbe a pri rekonštrukcii zachovali jej pôvodný sedliacky výzor. Račania sú vraj nadšení. Tak dúfam, že sa úpodnik dobre zavedie a bude ziskový, lebo si museli vziať ešte aj pôžičku a za tú ručí súkromná osoba svojím majetkom, takže je to na hrane.
                  Dnes som nasilun išla do záhrady, lebo sa mi vôbec nechcelo a vidím, že užsú tam vrany. Aj na sídlisku sú a priletelo kopu strák, to ukazuje na skorý príchod zimy. Takže už musím zabrať a nanosiť čo najviac vody do nádob a poprikrývať pred srnami rastliny, ktoré každú jar zožerú. Tak mám čo robiť!

Komentár

• Tú robotu ti nezávidím ale keď skončíš je to príjemný pocit z dobre vykonanej práce a na jar to oceníš ,že si to zvládla .
                    To BIVIO usí byť úžasné ,tak si to pekne opísala ,keď je to také super určite tam budú ľudia chodiť a prejdu sa do parku a niečo si objednajú
                    a posedia v príjemnom prostredí .Sú tam aj ubytovaní ľudia alebo pacienti ,alebo na čo je to zariadenie neviem čo to je .
                    Ja mám žalúdok v poriadku ,stále som hladná ,nič ma nebolí len neviem či sú nie upchaté žlčovody ,asi pred 20 rokmi
                    som bola operovaná na žlčník a bola som v pohode ,až to super Turecko so mnou urobilo kotrmelec ale aspoň menej jem
                    ale nechcela by som si to zopakovať .Mala som tri kamienky ako ryža ale boli zapichnuté niekde medzi žalúdkom a žlčníkom
                    a aj vtedy som mala podobné problémy pred operáciou .Za dva týždne som schudla 10 kilov až sa ma lekárka zlakla ,že mám žltačku
                    a hovorí že buď operácia alebo trpieť .Za týždeň som bola po operácii tiež mi bolo zle ako teraz ,ale o dva dni som sa akoby zázrakom pozbierala .
                    Aj cholester mám nízky obidva ,tak si niet z čoho vyberať .Ale dnes po tej huspenine mi bolo super ,tak žalúdok je v poriadku ,
                    tak sa na to spolieham ,že to prekonám bez vyšetrení a liekov .

Komentár

• Prečítala som si, že Bivio bude ľudí s mentálnym postihnutím učiť pracovať. Ale nedočítala som sa, akým spôsobom to budú robiť.
                      Veľkú zásluhu na tom, že takéto stredisko uvedú do života majú Dáni, peniaze z Dánska sa o to tiež zaslúžili. Ktovie akým pomerom, či bolo viac slovenských peňazí alebo dánskych.
                      Nenašla som žiadne fotky toho areálu, ale niekde tu sú, musím lepšie hľadať.
                      Dnes mám veľa práce. Mala by som už začať robiť v záhrade intenzívnejšie, lebo pekné časy nebudú dlho, a keď je chladno nechce sa mi ísť ani von, nieto ešte niečo robiť v záhrade. Zajtra máme ísť na návštevu k sestrinej vnučke, presťahovala sa do nového bytu, je to 70 km odtiaľto a veľmi sa mi nechce. Zajtra teda v záhrade nič neurobím, mala by som teda dnes aj za zajtrajšok. Teraz idem do banky siahnuť na úspory, ešteže nejakú sú!

Teda tak.

Komentár

• Gizka, poslala som ti pozvánku na BIVIO, tam sú aj fotky. Ja som včera nefotila, ale ak nezabudnem, zoberiem si foťák na otvorenie, potom sa pokúsim poslať, alebo ma zachráni moja súkromná elektronická poradkyňa.
                        Ešte raz prevás obidve:
                        BIVIO je malý hotel, kde budú pracovať ľudia s mentálnym postihnutím - niektorí už aj pracujú. Budú obsluhovať, upratovať, prať, žehliť, variť atd., čo hotel potrebuje. Samozrejme, že tam budú aj zdraví, ktorí ich budú učiť robiť tie práce. Až sa dobre zaučia a budú pripravení na verejný trh práce, budú môcť prejsť do bnormálnych zamestnaní - ak sa nájdu zamestnávatelia, ochotní ich zamestnať. V súčasnosti už normálne pracuje viacero našich.
                        Keby sme nedostali peniaze od Dánov, nemohli by sme robiť nič, lebo Združenie nemá žiadnu zárobkovú činnosť, žije len z grantov a dotácií od sponzorov. Preto aj bolo potrebné, aby sme zvyšné peniaze na výstavbu a zariadenie získali ako pôžičku od banky. Za tú ručí svojím osobným majetkom súkromná osoba, ktorá svoj život zasvätila práci pre ľudí s m.p,
                        Gizka, v dnešnej SME je niekoľko článkov o depresii, skús si to na internete nájsť, možno ťa to bude zaujímať. Situácia v tejto zdrav. oblasti je katastrofická, podobne ako inde. Tu však úplne chýba starostlivosť o deti a mládež, hoci počet samovrážd a pokusov v poslednom čase veľmi stúpol /teda detí a mladých/.

Žlčník je asi verným sprievodcom všetkých žien /až na výnimky/. Ja som operáciu prekonala asi v 30. rokoch, zároveň mi vybrali už skoro prasknutý slepák ale pred tým mi tri hodiny odstraňovali zrasty v bruchu. Rýchlo som sa zotavila, bolo to krátko pred Vianocami a na Štedrý deň som už jedla šalát a kapra! Občas ma bolieval "žlčník" aj potom, ale v posledných rokoch ma trápi len žalúdok a črevá. Ja som mala 14 kamienkov veľkých ako hrach, dlho som ich opatrovala. Ešte roky som píjavala žlčníkový čaj a dávala si kvapky Cholagol.

Včera na tej redakčnej rade som si uvedomila, ako som vedľa, čo sa týka činností združenia a že som na tej porade ako piate kolo u voza. Bola som celkom mimo, keď hovorili o aktuálnych veciach a bolo mi trápne. Dostala som za úlohu k Vianociam napísať úvodník, to ma potešilo, že aspoň na niečo som dobrá, ale uvažujem o tom, že sa z ďalšieho účinkovania ospravedlním, lebo som tam houby platná a cítim sa ako nahý v tŕní!

Teraz idem skúsiť znova poslať fotku. Aspoň sa uvidí, či ma už treba odstreliť, alebo ešte na niečo budem.

Komentár

• Chacháááá!!

Komentár

• Si dobrá!!! Aj si k fotke napísala poznámku, aby sme vedeli kedy alebo kde bola robená. Števko je na fotke pašák!
                            Teším sa že vyfotíš areál Bivia a že teda uvidíme a pocítime aj my trošku z tej slávnostnej atmosféry.
                            Teda tak.

Komentár

• Však som len pyšná! Ale kde je ten text? Hľadala som ho pri fotke, ale kam zmizol, keď ty si ho našla? Dúfam, že zase nezabudnem, ako sa to robí!

Komentár

• Text je pod fotkou, ale vidíš ho len keď si fotku zväčšíš, čiže keď na ňu klikneš.
                                Žili ste so Števkom spoločenským životom. Všelijaké akcie, všetky zábavné, a deti mali radosť. Ale bolo to tak iba v Bratislave. Tu v malých obciach také niečo neexistovalo a ani nenexistuje. Ale vlastne viem len o dvoch rodinách, ktoré majú detičky s mentálnou poruchou.

No Bivio si na seba ako hotel a reštauračné zariadenie nezarobí, ani zďaleka. Musí to stále niekto dotovať. Alebo to bude niečo ako škola, ako učňovka, tak by mohol prispievať štát. Môj rozum je na to krátky. Kde budú brať ďalšie peniaze? Videla som inzeráty, ktorými hľadajú pracovné sily - kuchára, pomocného kuchára, chyžnú, upratovačku, a aj ľudí ako bol Števko. I keď platy nie sú závratné, predsa sú to pravidelné mesačné náklady. A je tam i spústa ďalších nákladov. Ale ako si napísala, žijú z grantov a dotácií. A určite to majú dobre premyslené.
                                Nevedela som si spomenúť kde som videla fotky toho areálu, pretože na internete zatiaľ žiadne nie sú. Napísala si, že si mi ich preposlala spolu s pozvánkou. Ale teraz som pozerala do emailu, ale nie sú tam. Tak naozaj neviem kde som tie fotky videla, ale videla som ich, tak to je záhada kde.

Dúfam že sa ti Juliana nepriťažilo. Mala by si sa sa pýtať na vyšetrenie, veď si nemusíš dať predpísať lieky ak zistia že máš len podráždený žalúdok. Ale to že aj mesiac po dovolenke máš divné stavy ktoré si predtým nemávala, tak to by si nemala ignorovať. Vyšetrenie ti predsa nemôže ublížiť.

Teda tak.

Komentár

Pracujem...
                                X