Oznámenie

Collapse
Zatiaľ žiadne oznámenie.

O živote

Collapse
X
  • Filter
  • Čas
  • Zobraziť
Clear All
Nové príspevky

• Nuž vieš, ja sa s nimi nehádam. Som veľmi opatrná na každé slovo, lebo zvlášť Zuzana je ako sršeň aj pri náznaku nejakej kritiky alebo nesúhlasu. Daga sa zase hneď nafučí, ani nevieš prečo, ona je introvert a nedá sa s ňou porozprávať, keď ona nemá náladu.Doteraz som na ňu stále naliehala, aby ku mne chodili na dlhšie, ale po tohoročnej svadobnej "hostine" som sa zariekla, že už nepoviem o tom ani slovo.Ja som si už svoje odplakala a viac sa nemienim trápiť - aj keď sa to ľahšie povie, než urobí.
    Musím priznať, že Zuzana sa teraz po telefóne občas ozve a rozpráva sa so mnou ako s človekom, ale volá len zriedka a že by prišla, to ani náhodou. Ona ma proste vystrčila zo svojho života a to pod vplyvom zaťa.
    Daga ma pozvala na Vianoce a dnes aj Zuzana, ale ja sa neviem rozhodnúť. K Zuzane rozhodne nepôjdem, lebo oni nezachovávajú nijaké rodinné tradície, na čom mne obzvlášť na Vianoce veľmi záleží, nechcem si teda pokaziť Vianoce tak, ako predlani Veľkú noc.
    Čechy sú v inom poveternostnom pásme ako my, pozri na mapu a uvidíš, o koľko sú severnejšie, takže je tam oveľa chladnejšie ako tu. Hmla už teraz býva skoro každé ráno, ale slabá. Z čoho by bola, keď je všetko také vyprahnuté? A pranostiky už vôbec neplatia, to vidíme už dlho.
    Dnes som bola u doktorky, urobila mi preventívku a pošle ma na kolonoskopiu, v pondelok musím doniesť materiály na vyšetrenie.Pomágala mi brucho, takže teraz ma bolí ešte viac. Zabudla som si vypýtať recept na kvapky proti bolesti brucha a ona bude celý týždeň preč. Tak dúfam, že vydržím s tým, čo ešte mám.
    to som ja,koza,vaša mama!

Komentár

• Nič si z toho, Juliana, nerob! Môj balkón vždy obdivovali okolpidúci, ale tento rok mi slnko všetko vypálilo. U nás svieti od desiatej až do západu a darmo som polievala, všetko bolo spálené. Aj na ulici pred domom sú listy na kríkoch akoby spálené, veď to bolo tentoraz strašné. A ktovie, ako to bude ďalej. Nuž, platíme za svoju nenásytnosť a bezohľadnosť.

Komentár

• Ak pôjdeš na sviatky do Přahy, poprosím ťa aby si ju pozdravovala. Vyšplháš sa kvôli mne na ten najvyšší možný bod a zareveš z plných pľúc machová ťa pozdravuje praho. Ale teraz ma napadlo - preboha, ako by si tam išla? Vlakom? I keď Bratislava-Praha je asi jednoduché cestovanie, ale predsa, ja by som mala malú dušičku ak by som cestovala sama.
        U bratislavskej dcérky by to bolo jednoduchšie. Veď nemusia oni dodržiavať žiadne vianočné zvyky, ty si pekne potichúčky sama môžeš niektoré pripomenúť, a možno by sa ostatní k tebe pridali. Apropó, okrem modlenia čo ešte na Štedrý deň dodržiavaš? Teraz si neviem spomenúť, ach tá moja hlava. Ale my sme tuším nič iné okrem modlenia nerobili, len maminka dala každému pod obrus mincu, a na stole bolo jedlo aké malo byť. A ja som si raz hádzala topánku k dverám chrbtom k nim obrátená, že či sa vydám, a vyšlo mi že áno, a ono nič, takže topánka klamala.

Juliana zdanie klame. Celý život som nenávidela práce v záhrade, a tak aj tá záhrada vyzerala, keď bola odkázaná len na mňa. Bor.el ako vyšitý. To až teraz, keď som si uvedomila že už nie je ďaleko čas kedy nebudem môcť do záhrady chodiť, tak sa raz-dvakrát za týždeň prinútim do nej ísť. Ale stále s veľkou nechuťou. A robím len to najpotrebnejšie. Faktom ovšem je, že ak by nebolo nášho pracovitého brata, bola by stále zanedbaná. On v nej robí oveľa viac ako ja. No a tie črepníkové kvety mám pekné len asi 3 roky, kedy som upustila od pestovania všelijakých balkónových kvetiniek ktoré mi nešli a začala som pestovať iba muškáty. Žiadna práce temer s nimi nie je a sú stále pekné.
        Nebola som učiteľka, ale obidve moje sestry áno. Ja som bola úradnícka myška. Ale učiteľovanie bolo ťažké aj v bývalom režime, nielen teraz. Bytovková sestra sa vždy otrasie keď sa jej spýtam či jej nie je dlho za deťmi. Vtedy zasa boli nervy so stranou, s politickým vzdelávaním, so straníkmi ktorí mali veľkú moc s každým zatočiť, a najhoršie boli tie inšpekčné návštevy keď inšpekcia sedela v zadných laviciach a sledovala ako učia, sestra vravela že to ju ničilo najviac.
        No nič nie je také ako sa zdá. To je pravda.
        Teda tak.

Komentár

• Kým Števinko žil, bola som v Prahe varená - pečená. Jazdili sme autobusom za pár šupov a užívali sme si Dagu aj Kuba. potom, keď sme prestali byť jedna republika a neplatili zľavy ako predtým, som už tak často nejazdila, ale predsa - Prahu milujem, preliezla som, čo sa dalo, najmä, keď som chodila na federál na porady. Porada skončila a ja hybaj na Hrad, do galárie alebo kamkoľvek. Potom, keď sa deti presťahovali, už som tam nebola, lebo majú malý byt a vraj by som nemala kde spať, navyše ešte so Števkom.Veľmi mi to chýbalao, ale ako som postupne strácala záujem o všetko, prestala ma lákať aj Praha. Prečo by som sa bála sama cestrovať? Vlak je plný ľudí, autobus tiež, okrem havárie čo by sa mi mohlo stať? Len metro je príliš drahé, tak by som nemohla loziť po meste - a ešte aj tie nohy!

Naše Vianoce boli prekrásne. Zachovávala som všetky zvyky z domu. Pred večerou som tajne nanosila pod stromček darčeky. Stôl bol slávnostne prestretý, buď biely krásny damaškový obrus, neskôr vyšívaný, čo sme s Daškou vyšívali spoločne, ja z jedenj strany, ona z druhej - bol to veľký obrus na rozťahovací stôl. Sviatočný porcelán, príbory, poháre. Pod taniere sa dávali šupiny z vlaňajšieho kapra. Na stole bol svietnik a ešte malé sviečky v malých stojanoch - pred každý tanier sviečka. Bola taká povera, že komu najskôr dohorí, ten prvý zomrie.
          Po celom byte boli za obrazmi vetvičky, všade sviečky, františek sa zapálil tesne pred večerou. Zároveň sa pustila nejaká platňa, kde bola Tichá noc. pred večerou sme sa pomodlili, oplatka sa natrela medom a rozlámala sa, aby každý dostal z nej kúsok, aby rodina držala spolu.
          Všetkým gazdiná dala na čelo krížik z medu , aby sme boli zdraví. Od stola sa nesmelo odchádzať a každý musel zjesť aspoň kúsok z toho, čo bolo na stole.
          Na večeru bola staročeská rybacia polievka,.vyprážaný kapor, vlašský šalát, po večeri kompot. Pred večerou sme si pripili domácim sladkým likérom, zvaným Ježiškové.
          Po večeri sme kždý rozpolili jabĺčko, aby sme videli, či budeme zdraví. Počas večere svietili len sviečky a stromček, potom sa zažal luster , deti povedali nejaké básničky a rozbaľovali sa darčeky.
          Hoci som si sadal k večeri napoly mŕtva, od únavy som skoro ani nemohla jesť, ale bola som šťastná, všetko bolo ako treba a zabudla som na všetko zlé, čím som musela žiť.
          U Zuzany je na stole akýsi tmavý obrus podľa nejakého módneho časopisu, sviečka pred taniermi nie sú, nemodlia sa, oplatky nedelia, ani neviem, akú majú polievku, kapra nejedia, teraz tuším lososa, predtým filé, o vlašskom šaláte ani chýru. Pri rozdeľovaní darčekov sa nikto neteší a neďakuje Ježiškovi, nepanuje sviatočná nálada. Už som písala, že mi stačila pokazená Veľká noc, svoje najkrajšie sviatk sinedám pokaziť.

Komentár

• Ale to záleží len a len na tebe, či budú sviatky pokazené alebo nie. Ak pôjdeš k Zuzane, budeš rešpektovať všetko čo a ako to robia oni. Budeš držať hubu a krok a budeš sa tešiť z toho že ste spolu, i keď to nie je podľa tvojho gusta. No a čo. Si staršia a múdrejšia, a múdrejší ustúpi. A u Dagy dodržiavajú vianočné tradície?

Ja sa predsa nebojím prepadnutia či okradnutia počas cestovania, ja sa zatiaľ ľudí nebojím. Ja sa bojím že ma pichne tu, pichne tam, že zostanem skrivená, alebo nebudem môcť vyložiť nohu na schodík vlaku či autobusu. Že zapracuje zákon schválnosti a niečo nepríjemné sa mi prihodí.
            Moja teta Ema raz cestovala vlakom, boli to 60. roky minulého storočia. Vtedy neboli peróny, vtedy boli schody vlaku veľmi vysoko. No a ona nevládala nastúpiť. Za ňou stáli mladí ľudia a namiesto toho aby jej pomohli začali nadávať, že prečo taká stará baba nesedí doma. A nej sa to tak dotklo, že odvtedy už necestovala. A spomínala to do konca svojho života. Ja som asi tú precitlivenosť zdedila po nej. Tiež by sa ma to dotklo.
            Teda tak.

Komentár

• Uvedomila som si pred chvíľou že sú Vianoce už za dverami. Aspoň pre mňa za dverami, lebo mi čas letí závratnou rýchlosťou. Včera bola sobota a zajtra už je zasa sobota, soboty a nedele si uvedomujem, ale medzitým nič.
              Ak dovolíte budem sem vkladať obrázky s vianočnými motívmi, je ich tu veľa. Najprv ten najkrajší obrázok, náš symbol Vianoc, ak sa mi to podarí. A pieseň, ktorú nám minulý režim vnútil miesto Tichej noci, lebo tá sa mu zdala príliš cirkevná. Bál sa, že sa aj straníci obrátia na vieru ak ju budú počúvať? Možno. Takže pre našu generáciou sa stala vianočnou pesničkou Vánoce Vánoce přicházejí...
              https://www.youtube.com/watch?v=y-2Gd9sS1Ao
              Teda tak.

Komentár

• No vy ste mi už u Vianoc ,ešte ani advent nebol ,no ako ten čas letí .My sme začali nacvičovať vianočné koledy a až
                do Vianoc mám takmer každý deň program ,Ale zatiaľ sme len v prvej tretine novembra ktorú uzatvárajú voľby .Dnes
                som toho mala moc a som v pohode .Najprv som dala vyprať prádlo ,už som si zvykla ,že v sobotu vyperiem .Potom som si uvarila kávu a čaj
                a pokým sa vypralo som popíjala .Neskôr som povešala prádlo ,urobila som si raňajky chlieb vypražený vo vajci a kakao .
                Potom som išla vysávať prach poutierať ,kúpeľni urobiť poriadok a nakoniec sa osprchovať ,umyť si vlasy a upraviť sa .
                Dnes sú voľby ,tak všetko ok byt uprataný ja pripraená a išla som voliť .Nebolo tam nikoho iba trojčlenná komisia ,tak som
                bola akože na otočku .Sa mi to zdalo skoro tak som sa prešla po meste ,na námestí tlupy chlapov posedávala na lavičkách
                a riešili voľby ,politickú situáciu a podobné veci .To sú ako že čerstvý dôchodcovia ,invalidný dôchodcovia a dobrovolne
                nezamestnaný či bezdomovci ktorý už privykli na ničnerobenie .Zimu nejako prečkajú a od jari majú fajront do jesene No
                čo už taká je doba dnes práca nie je dnes pocta prijatá zákonom ,aby každý robil čoho je schopný .Teraz je výsadou pre žobrákov
                a bezdomovcov ,ktorý radšej žijú v biede a špine ako by mali pracovať aj keď to nezodpovedá ich naturelu a tak pri lacnom víne debatujú ,
                o živote pred tým ako vlastnou vinou prišli o post človeka ,česť výnimkám .Ale roky prežité na ulici ich neospravedlnia ,si myslím .....
                No tak občianskú povinnosť som si splnila ,uvidíme ako bude ďalej pod novým vedením ,to ukáže čas .Počasie je pekné slnko svieti asi si
                upečiem koláč mám nový recept vraj vodové rožky som zvedavá ,voľakedy som robila také cesto ,ale už som zabudla ako som to
                piekla a potom si odpočiniem a budem degustovať koláč .Schudla som asi tri kilá ,už si to aj ženy všimli ,tak musím s tým niečo robiť .

Komentár

• Tak tie tri kilá si poslala mne, lebo ja som ich pribrala.
                  Mrzí ma, aký máš pohľad na bezdomovcov. Nehovor hop. kým nepreskočíš! Každý sa tam môže dostať. Nepamätáš sa, koľko bolo pred nedávnom exekúcií za blbosť - nezaplatil pokutu za čiernu jazdu, narástli mu úroky, dali to exekútorovi a tí si nasadili takéceny, že sa to skrátka nedalo nijako splatiť. Tak prišlo o strechu nad hlavou veľmi veľa ľudí, aj celé rodiny. Iní sa rozviedli, nemôžeme posudzovať, čia to bola vina, nechali byt žene a deťom a keďže bola veľká nezamestnanosť, nemali ani na ubytovňu. Je medzi nimi veľa mladý h ľudí, ktorých prepustili z detských domovov s pár korunami, nevedeli hospodáriť, nikto im nepo mohol nájsť prácu a ubytovanie, neboli pripravení na samostatný život a tak sa dostali na dno. Je medzi nimi veľa schopných avzdelaných ľudí a dnes už majú viac príležitostí na robotu, ale stojí nad nimi exekútor, ktorý im hneĎ SIAHNE na zárobok a zas nebudú mať ani na ubytovňu. A mohla by som pokračovať dlho. Mala by si si kúpiť občas Nota Bene, ale neviem, či sa predáva aj inde ako v Blave. Ale môžeš si ho nájsť na googli. Samozrejme, sú medzi nimi aj narkomani, tuláci, nemakačenkovia, ale to je bežné, že v populácii je všelijaká kasta.
                  Mohla by si napísať o tých vodových rožkoch, pripomína mi to voľakedajšie vodové žemle, ale to bolo pečivo, toto má byť asi zákusok.
                  My sme boli voliť so susedou a bolo veľmi ťažké vybrať si, lebo nie všetci kandidáti dávali reklamu do schránky a ke´D SI TO NEMôžEš DOMA V KľUDE /cap/ prečítať, v rýchlosti sa nezorientuješ. Bolo tam veľa ľudí, tak sme hľadeli čím skôr vypadnúť. Neviem, koho to bol blbý nápad nedať ľuďom domov tie kandidačné listina tak, ako predtým. V predošlých voľbách som mala úlohu uľahčenú, lebo som volila MaĎAROV,, Béla sa mi zdal najslušnejčí z polotikov, no ako sa teraz zopsul, bola by som šibnutá, keby som ho podporila. Tak som hlavne dávala pozor, aby som nepodporila toho ryšavého bula.
                  Mám nejakú blbú náladu, asi z toho počasia.
                  Tak peknú nedeľu vám prajem!

Komentár

• Mne tiež hrozilo niečo podobné ako bezdomovstvo. Bola som dlžná z nešťastného "podnikania" asi 55 tisíc eur. Prišla by som o všetko. Juliana pravdepodobne nepísala o takých čo prišli o strechu nad hlavou ako to hrozilo mne, ale o notorických lenivcov, ktorých je dosť aj u nás. Je síce pravdou že ich ťažko niekto vezme do stáleho pracovného pomeru, ale brigádu by dostali, takých prác je veľa, ale oni nie. Oni nevládzu.

U nás voľby dopadli dobre. Kandidovali na primátora traja. Aj ten, ktorý v minulých voľbách prehral (božemôj, veď len nedávno som o tom písala, a ono je to už 4 roky!) a pretože bol smerovec a ficovec, dal toho nezávislého čo vyhral na súd, lebo vraj vyhral podvodom. Myslel si že keď je v strane Smer že mu stačí len tvrdenie bez dôkazov. Ale súd mu nemohol dať za pravdu bez dôkazu. Takže ostal primátorom ten kto voľby vyhral. A div sa svete, ten istý nezávislý vyhral aj teraz. A ten smerák aj napriek tomu že kandidoval ako nezávislý (prevliekol kabát, resp. opustil stranu ktorá sa topí), prehral. Bola to pre mňa dobrá správa. A volebná účasť bola u nás 56%, to je myslím že dobré.

Vytlačím si babiele tvoj príspevok v ktorom píšeš o tých vianočných zvykoch či tradíciách. Porovnám čo dodržiavame a čo nie. V detstve bolo: modlitba pred jedlom, pomazanie čela medom, medová oplátka na začiatku večere, k večeri hubová polievka a vysmážaná ryba (nikdy nie mäso), makové pukance a záviny. Jabĺčka z domácej úrody, aj orechy. Myslím že nič viac. Ani žiadne zvyky. Ani na polnočnú nás mama nebrávala, išla vždy sama. Tata vyspával opičku, to bola vlastne nemenná vianočná tradícia - vždy bol na Štedrý deň napitý.

Tiež som Juliana zvedavá na tie vodové rožky. Ja si často pečiem obyčajne rožky, ale ich veľmi skoro zjem, tak sa teraz zdŕžam. Ale vodové, pretože ich nepoznám, si urobím.
                    Schudla som 2 kilá za pár dní, najmä preto, že som v noci nejedla. Ale to bude asi všetko, Budem sa snažiť tak ako doteraz striedmo jesť, ale pochybujem že schudnem viac.
                    Teda tak.

Komentár

• Druhú fotku nezobrazil, vraj je tam nejaká chyba.
                      Vidíš, ako ľahko si sa mohla dostať tam, kde sú bezdomovci. A nie je pravda, že sa všetkým nechce robiť. Napísala som, prečo sa nemôžu zamestnať. Ale nosia na stanici batožinu, predávajú Nota bene, keď sa im podarí, pomôžu ľuďom v záhrade a podobne.Nemyslite si, že stáť s tými novinami v zime vlete,, za každého počasia, je sranda. Ja nie som predpojatá a mám veľa empatie, takže šmahom ich neodsudzujem. Ale viem, že sú aj takí, ako píšete. No niet im čo závidieť.
                      Tebe ale Gizi, závidím, ja som neschudla nič. Ale nevzdávam to. Určite sa mi podarí schudnúť teraz - ak sa ovšem prinútim na predvianočné upratovanie.

Komentár

• Neviem síce o čom hovoríš, ale ak o mojom príspevku, tak druhá fotka tam predsa nie je, len jedna.
                        Prežívam akési kritické obdobie. Som nervózna, a ak by som s niekým bývala, asi by som sa stále hádala.
                        Ale to som chcela povedať. Juliana, tvoje chudnutie možno niečo znamená. Tvoja strava je predpokladám ako obvykle, začala si dokonca zobkať aj čokoládu, tak nie je dôvod aby si chudla. Sleduj sa či chudnutie bude pokračovať a ak áno, choď k lekárovi. Podľa mňa je to ešte dôsledok tej dovolenky v Turecku. A asi samé od seba to neprejde, tak k lekárovi musíš ísť.
                        Teda tak.

Komentár

• Veru, aj ja si to myslím! Možno máš nejakú baktériu alebo príživníka, neodkladaj to, prosíme ťa!

Predstavte si, aký som ja puncovaný blbbec! Písala som, že sa chystám 24. do Šnopu na rehabilitáciu. Včera mi volá vrchná, že či nemôžem nastúpiť o dva dni skôr, a to 14.11. Reku, ale ja mám nástup 24.! Nie, ona to má napísané a potrebovala by, aby som prišla 14. Samozrejme, to nenastúpuim, nemám nič pripravené a zariadené, ale kde som vzala toho 24.? Však som si to napísala do kalendára hneď ako som prišla od doktora?
                          A viete, že sa mi to nestalo po prvýkrát, už pred dvomi ťýždňami som išla na Gyndu v zlom termine a ani to nebol jediný prípad, keď som takto zazmatkovala!! Tuším už naozaj mám toho Heinza a musím ísť do ústavu!
                          Teda tak!

Komentár

• Budeš si musieť dávať pozor. Nosiť so sebou ceruzku a kúsok papiera, kam si hneď pred sestričkou zapíšeš termín. Lebo je aj taká možnosť, že sestričky tie termíny menia ako sa im to hodí, lebo vedia, že starší človek si povie že on je na vine, že on si zle poznamenal termín. Žartujem, to by si snáď sestričky nedovolili. Ale ty len pekne nos ten papier a ceruzku, lebo sama vravíš že to nie je prvý raz čo si si zle zapísala termín. A čo teraz? Žiadny Šnop nebude?
                            Juliana už dlho nepíše, dúfam že nie je chorá.
                            Ja sa chystám za hodinu do Senice, idem do outú, chcem zmeniť operátora z Orange na O2. Mám ten nový mobil z ktorého vôbec netelofonujem a mám na ňom operátora Orange. Sprvu som mala kredit, čiže dobíjala som krediť, ale oni ma nútili pretelefonovať ho vo veľmi krátkom čase, a to ja som nemohla, keď netelofonujem. Tak som si to zmenila na fakturovanie, reku koľko pretelofonujem, toľko mi vyfakturujú. Ale oni mi vyfakturovali za dva či tri mesiace 5 eur napriek tomu, že som ani raz netelefonovala. Bola som v predajni spýtať sa prečo a ona povedala, že smne sa tak dohodli, že mám taký paušál čičo. A keďže som trošku zvýšila hlas, tak sa urazila a povedala, že môžem kedykoľvek od nich odísť. To som vedela aj sama. Chvíľami som na tú babu tak nahnevaná, že je v duchu nadávam, ale som rada že som tam nevybuchla a nevynadala jej. Veď ona chúďa asi po prvý raz v živote videla ženskú, ktorá netelefonuje.
                            Dúfam že tú cestu zvládnem, idem sama po prvý raz po dlhom čase. Nohu si poctivo natieram, teraz ma nebolí ale nesmiem na ňu myslieť, aby nezačala.
                            Teda tak.

Komentár

• Prijímam tvoju kritiku na bezdomovcov ,ale možno si to prehliadla napísala som aj česť výnimkám ,to len na upresnenie .
                              neverím ,že kto chce robiť prácu si nájde ,iné je že chce robiť niečo na čo si myslí že má a nedostane to čo si myslí a tých
                              je asi dosť a radšej sa túlajú a podporujú jeden druhého v nič nerobení a ani jeden opilec si neprizná ,že si je sám strojcom
                              svojho osudu a neodvrhne ho len žena , ale aj deti .Ako sa hovorí ,koľko koleso hore ,toľko aj dolu .
                              Ani u nás neboli kandidačné listiny iba sem tam si niektorý poslanec zmyslel v posledné dni dať svoju kandidátku do poštovej
                              schránky aj bez toho ,že nie je v našom obvode a že keby som aj chcela ho voliť nemôžem ,lebo nie je na zozname u nás .
                              Primátora som volila terajšieho ,lebo pre mesto urobil najviac a je rozpracovaný plán aj Ďalej ,bolo by škoda ,aby sa jeho práca
                              zastavila .Tak nech pokračuje v obnove mesta ,ciest ,chodníkov ,oprave škôl a skultúrnení mesta a pomáha seniorom .
                              Tak rožky som robila s polovičnej dávky ,sú celkom chutne ,plnila som tvarohom .Zamiesi sa cesto a ponorí sa do vlažnej vody
                              a nechá sa ponorené pokým nevypláva na povrch .Pripravíš si plnku ,vyberieš cesto je mokré tak ho dobre pomúčiš a premiesiš
                              a rozvalkáš na pol cm pokrájaš na štvorce a plníš .Potrieš vajcom a dáš piecť .Presný návod si daj do google aj postup .je tam .
                              Najlepšie vodové rožky .No nič svetoborné ale rýchlo sa to dá urobiť ,za takú hodinu boli v trúbe .
                              Cesto .: 60 dkg hladkej múky ,1 prášok do pečiva ,kocka droždia ,10 dkg cukru 0,5-1 dcl mlieka ,25 dkg masla ,2 vajcia ,cit kôra .
                              Všetko spolu zmiešať a vypracovať cesto .Hrniec naplníme vlažnou vodou a cesto do nej ponoríme a necháme ho tam ,pokým nevypláva .
                              Zatiaľ si pripravím plnku ,tvaroh ,orechy ,mak . Cesto vyberieme na pomúčenú dosku spracujeme ho ,aby sa nelepilo ,pomúčime .
                              Rozdelíme na 3-4 bochníky ,vyvalkáme na pol cm pokrájame a plníme dáme na plech .Potrieme vajcom a dáme piecť .Upečené
                              ​​​​​​​obalujeme v práškovom cukre .

Komentár

• Jejda, však to je skoro celkom ako moje zmrzlé cukroví, akurát, že tam ide len ceres, múka a kvások a kysne v studenej vode. Pri pečení pekne naskočí a čerstvé je to veľmi krehké, ale rýchlo to zvlhne a to mi už tak nechutí. A dávamplnku orechovú, makovú aj lekvárovú. Števkovo najmilšie pečivo, po lineckých zlepovaných.
                                Dnes som čítala tiež zvláštny recept na cesto kysnuté vo vode, potom sa dá do chladničky a po vybratí sa zase namočí a potom sa s ním pracuje.
                                Ja ešte stále neviem, kto je náš nový starosta, lebo v novinách to nebolo /to by museli byť noviny ako biblia, keby uverejnili všetkých starostov/, ale primátor je ten, ktorého som chcela. Teší ma, že zvolili toľkých nezávislých, je malá nádej, že sa nezapletú s doterajšími zlodejmi a posunieme sa troch ďalej.

Sp šnopom to nakoniec dobre dopadlo, ale dva dni som bola úplne rozhodená, musela som brať liek. Nový termín mám 6.12. Neviem, čo sa tentoraz porobila, obyčajne je v náleze napísané, kedy mám nastúpiť, ale teraz nebolo a keď som sa dnes pozrela do lakendára, VOBEC som to nemala nikde poznačené! No, chvalabohu, všetko je hókej a mám čas sa poriadne pripraviť.
                                Chcela som si objednať umyť okná, lebo ja sa už na rebríku neudržím a v minulých rokoch som za všetky okná a upratanie bytu platila 40 . 50 eur. Teraz mám o jedno okno menej a nábytok som nechcela, a vyrátal mi to na 100 eur, lebo že keď musia okná umývať aj z vnútorných strán, je to dupľovaná robota. Děkuji, nechci! Čo sa už všetci zbláznili? Plynár si za nový gombík do šporáka zarátal 25 eur a pritom gombík len vložil do dierky abolo! Keby som mala poriadne deti, ani by som nemusela myslieť na to, ako to urobím. Moje deti od ôsmich rokov chodieval k babičke upratovať na sviatky a tam bolo okien a dverí ako na kostole. Ale moja vnučka tu bola len raz, okná umyla ale rámy nie a ajej frajer krásne povysával s veľkým vysávačom, mali to za hodinu hotové.
                                No, čo už. Ja som už splachovacia, snažím sa na to nemyslieť.
                                Moj muž mal tiež Orange a predstav si, že mal paušál v korunách 1600 a samozrejme, že to neminul, ale bol príliš hnilý na to, aby tam zašiel a zmenil si to. A furt na nich nadával, že posielajú faktúry a zlom termíne, že hneď účtujú pokuty a čo ja viem čo všetko. Ja som mala telekom, ale naštvali ma a prešla som do O2 a ne mám nejaKé VýHRADY. Mám tuším sto hovorov zadarmo a ja tiež minimálne telefonujem, ale veľa platím, keď volám do iných sietí, takže mám mesačne tak 13 - 20 max.

Komentár

Pracujem...
                                X