Oznámenie

Collapse
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Zima v záhrade

Collapse
X
  • Filter
  • Čas
  • Zobraziť
Clear All
Nové príspevky

• Zima v záhrade

Snehom zakryté zákutia záhrady a kvapky ľadovej rosy,
    ktoré sa trblietajú v paprskoch ranného slnka.
    To je nezameniteľné kúzlo zimy, ktoré si človek koľkokrát
    na prvý pohľad ani neuvedomí.

Ale teraz nám chýba taká zima. Najmä prírode.
    Je to narušenie rovnováhy v kolobehu.

Ak február vodu pustí,
    v ľad mu ju zas marec zhustí.

Teraz je hospodár snáď aj spokojný s počasím a menej
    sa venuje jeho skúmaniu. Čo však možno očakávať,
    ak februárové počasie je teplejšie ako zodpovedá
    dlhodobému normálu?

V zbierkach pranostík je viac takých múdrostí, ktoré si
    všímajú teplé počasie v tomto mesiaci a jeho dôsledky.

Pranostiky sľubujú, že sa zima vráti v marci...
    Čas ukáže.
    Nezávisle od tej neistoty je najvyšší čas pripravovať sa
    na nové pestovateľské obdobie.
    Slnečná nálada

Snežienky - prísľub jari

Život v prírode sa neriadi iba kalendárom
    a má ďaleko do presnosti nástupu a konca ročných období
    určovaných podľa pohybu nebeských telies.
    Život v záhrade, ako aj v prírode rozdeľujeme na desať období,
    väčšinou podľa toho, ktoré druhy v prírode kvitnú alebo dozrievajú.
    Kvetmi snežienok začína predjarné obdobie,

Click image for larger version

Name:	sne_ienky_orez_tn.jpg
Views:	1
Size:	155,6 KB
ID:	65782

kvitnúca púpava signalizuje skorú a kvety jabloní plnú jar.
    Keď rozkvitne čierna baza, prichádza leto...
    Slnečná nálada

Komentár

Záhrada vo februári

Február je zimný mesiac, ktorý prináša niekedy najsilnejšie mrazy,
      inokedy jarné počasie.
      Predlžujú sa dni i slnečný svit a ďalej hrozí nebezpečenstvo veľkého
      kolísania teplôt, ktoré poškodzuje dreviny a trvalky, najmä tie
      novovysadené.

V prípade vyšších denných teplôt dochádza k prebúdzaniu pukov
      na stromoch, cibuľoviny veselo vytŕčajú zo zeme, čo tiež nie je
      šťastné obdobie. Teplé februárové dni môžete využiť na predjarné
      upratovanie. I v tejto dobe zdanlivého pokoja vyžaduje záhrada
      našu prítomnosť.

Skúsili ste si v záhradke niekedy prirýchliť jahody?

Jahody nám dajú skorú úrodu, ak ich skôr zobudíme zo zimného
      spánku. Pod tunelom z fólie alebo netkanej textílie, položenej
      nad hriadkou koncom februára - začiatkom marca, rastliny skôr
      rozkvitnú a dozrejú.
      Ale nesmieme ich zabudnúť polievať.

Click image for larger version

Name:	fragaria_korona_tn.jpg
Views:	1
Size:	85,7 KB
ID:	65783Fragaria "Korona"

Stromy potrebujú výživu.

Za priaznivého počasia prihnojíme ovocné stromy kvalitným kompostom
      a zakryjeme ho vrstvou organickej nástielky (slama, kôra...)
      Keď nie sme dobrí gazdovia a postrádame vlastnú výrobu organického
      hnojiva - kompostu, mali by sme prihnojiť stromy anorganickými hnojivami.
      Najúčinnejšie je plné hnojivo rozpustené vo vode.

Lahôdková cibuľka

V niektorých rokoch, ako aj teraz, je také priaznivé počasie, že môžeme
      vysádzať cibuľku, ktorú budeme v máji zberať ako lahôdkovú. Keď máme
      hriadky porýľované od jesene, nemusíme s nimi nič robiť, ani kypriť. Cibuľa
      dobre rastie aj na menej kyprom podklade. Vysádzame plytko, do riadkov
      vzdialených pätnásť až dvadsať centimetrov. Výhodné sú cibuľky maličké,
      s priemerom jeden až dva centimetre. Vtedy nevybiehajú do kvetu.
      Ešte keby nám tá pôda obschla, aby sme mohli sadiť...
      Slnečná nálada

Komentár

Pôvodne odoslal Johanka Zobraziť príspevok
        Február je zimný mesiac, ktorý prináša niekedy najsilnejšie
        Ešte keby nám tá pôda obschla, aby sme mohli sadiť...
        Tak poď k nám, tam si môžeš sadiť, koľko chceš!
        Mandľa v dedine už kvitne a moja má biele puky. Len aby neprišiel mráz, lebo bude po mandliach. Srna mi už zožrala jednu ľaliu, ja jej láliu belavú!!!!
        to som ja,koza,vaša mama!

Komentár

Kto je Johanka? Kde je Johanka?
          Nemám čas prečítať si príspevky. Otvorila som oči až po pol deviatej, a odvtedy som v šoku, že som tak dlho spala. Zaľutovala som že som sama, že nemám deti či vnúčatá, ktoré by som mohla požiadať aby upratali sneh a išli mi nakúpiť Neviem teda čo prvé, či sneh či nákup, ani jedno sa mi nechce, bojím sa. Ale asi najprv sneh.
          Tak až sa vrátim v poriadku, prečítam si príspevky babiele, lebo nikto iný tu nie je. Aj sa začneme báť.
          Teda tak.

Komentár

Johanka je už len spomienkou, rovnako ako hŕba iných prispievateľov. Marně si hlavu lámu, prečo to tu tak zdochýna. Potrebovali by sme nejakého klubového psychológa, ktorý by nám objasnil príčinu vymiznutia takmer všetkých priateľov/priateliek.
            Prosím ťa, pani dôchodkyňa, čo ti bráni spať od nevidím do nevidím? Ja si múdro nakúpim v piatok, aby som nemusela v sobotu a to nie preto, že chcem dlho spať, ale preto, že v piatok už skoro newmám čo jesť, lebo ísť tých 30 m do obchodu ma stojí veľa síl.
            Horšie je to s tým snehom, to tam nemôžeš nechať do večera, to chápem. A čoho sa bojíš?

Komentár

V obchode som počula jednu ženu povedať "do devieci sem spala" (to je naše nárečie), takže som nebola jediná ktorá si prispala. Bola to tiež dôchodkyňa.

Všimli ste si, koľko múdrych ľudí (väčšinou žien) tu bolo, koľko múdrych tém tu je založených, ale nepokračuje sa v nich, lebo nemá kto? Babiele ty si vedela nadviazať v každej téme. Juliana je tiež výnimočná, jej život minulý ale aj prítomný je zaujímavý. Ale ja tiež nie som hlúpa, veď som stále tu. Len mi chýbajú tie aspoň všeobecné znalosti, ktoré som nemusela získavať, lebo som nemala deti, muža, a aj životné okolnosti ma k tomu nedonútili. Ale rada som tu čítala všetko čo bolo popísané.

Sneh ktorý nás ráno privítal je už väčšinou preč, teraz je znova prítmie a čosi z nebíčka padá, ani sneh, ani dážď. Čas na driemanie, či rozmýšľanie, knihu či počítač.
              Teda tak.

Komentár

Ty sa stále podceňuješ. Máš dosť všeobecných znalostí a ešte okrem toho aj dosť odborných. Prečo si myslíš, že nie? Veď aj ja som veľakrát neodpovedala na niektoré príspevky, proste som k tomu nemala čo povedať. Potom ste ma s Dadou pérovali.
                Včera som písala Zore, či nemá Dadinu adresu, zatiaľ sa mi neozvala.
                Zajtra mám zádušnú - no, zádušnú si predstavujem inak - omšu za Števinka, ale neviem, či pôjdem do kostola, keď ma to tak bolí. Ale mala by som sa premôcť.
                Čileky idem pripravovať postieľku na spanie, tak dobrú noc!

Komentár

Teraz som si prečítala, že je rozdiel medzi pohrebnou, zádušnou a výročnou svätou omšou. Všetko sú to omše za zomrelých. Na slovenských stránkach je to vysvetlené tak trošku nezrozumiteľne, ale vidím, že aj naši kňazi v tom nemajú jasno, pretože keď mestský rozhlas vyhlasuje informáciu o pohrebe, tak vždy hlási, že zádušná svätá omša sa koná o tej a tej hodine. A mali by hlásiť že pohrebná svätá omša.
                  Pohrebná svätá omša sa spája s pohrebom, zádušná sa slávi po prijatí správy o smrti a výročná súvisí s prvým výročím smrti.
                  A vyznaj sa v tom. Pohrebnú a výročnú chápem, ale zádušnú nechápem. V článku je ten rozdiel vysvetľovaný, ale rovnako nezrozumiteľne. No Slováci. Ak chcem niečo pochopiť, musím si to prečítať na českých stránkach. Teda aspoň väčšinou.

Za švagra sme mali takú omšu (neviem ako ju nazvať, lebo to bolo už štvrté výročie jeho smrti) 23. decembra 2017, v predvečer Štedrého večera. Ľudí plný kostol, bolo cítiť že sviatky sú už tu, ani sme ako rodina spolu nesedeli, pretože sme neprišli naraz a tak každý sedel inde. Tento termín bol ako jediný voľný, a bola to pekná omša. Myslím že keby som si mohla vyberať termín, tak by som si vybrala tento.

Vo sne som videla rozkvitnuté stromy ako na jar, a pritom som si uvedomovala že je zima. Nepekný sen. Ráno som na pol ucha počula, že po týždňoch teplej zimy nastupujú štyri týždne zimy chladnej. Že bude padať sneh, ale v nížinách že sa neudrží. Tak nerozumiem.

Teda tak.

Komentár

Pohrebná omša, to je jasné. Výročná je podľa mňa z príležitosti výročia úmrtia. To by mohla byť normálna omša, kde sa v prosbách číta meno zosnulého a prosba o milosrdenstvo pre jeho dušu. Nemusí byť pri výročí, ale hocikedy dostaneš termín. No a zádušná omša podľa mňa je omša, na ktorú sa zídu príbuzní, koná sa mimo bežného termínu omší alebo aj v termíne, ale je vopred vyhlásená ako zádušná a je veniovaná tomu zomrelému. My sme mali zádušnú omšu za brata krátko po jeho smrti v normálnom termíne večernej omše, ale za sestru som vybavila omšu mimo termínu omší a boli pozvaní príbuzní a známi.
                    Prečo zlý sen - veď stromy naozaj kvitnú, iné majú zelené puky, ruže rašia - realita. Prídu studená zima, v noci bude veľmi zima, ale cez deň sa oteplí a čo zamrzlo, rozmrzne.

Komentár

Možno máš pravdu, a tvoje vysvetlenie chápe aj laik, ale ako mám chápať vysvetlenie kompetetných?
                      Zádušná omša sa slávi po prijatí správy o smrti. ????
                      Ak by v tom článku vysvetlili, čo je to "prijatie správy o smrti", teda kedy konkrétne sa táto omša koná, tak by som snáď porozumela. Ale nič tam vysvetlené nie je. Takže mám dojem, že ani autor článku tomu nerozumie.
                      Výročná omša súvisí s prvým výročím smrti. ????
                      Prečo je tam uvedené že s prvým? Veď to znamená že len s prvým. A ako sa volá omša pri druhom a ďalších výročiach smrti?
                      Idem si prečítať ďalšie články, musím na to prísť.

Teda tak.

Komentár

Fakt je to blbo formulované - po prijatí správy o smrti - koho? Po smrti je najskôr pohreb, teda pohrebná omša, a niekto chce ešte k tomu zádušnú omšu krátko po pohrebe. Ale výročná zádušná omša sa slúži vždy na výročie smrti a nemusí to byť každý rok. A ako sa volá to, že sa v kostole zapíšeš, že chceš omšu za svojho zomrelého a musíš prijať termín, ktorý ti dajú lebo nie je dosť kňazov/?/alebo čo je príčinou, že sa nedostaneš k termínu úmrtia, príp. môže byť aj termín narodenín alebo menín. Takže ak chceš, aby v priebehu normálnej omše v prosbách prečítali aj meno tvojho zosnulého, musíš prijať voľný termín. Je v tom zmätok.
                        Vidím, že ty aj Juliana používate smajlíky a hrubé písmená, čo v starom programe pre mňa nebol problém, ale teraz neviem, ako to robíte, Tak ma nauč!

Komentár

Myslím si, že je to zbytočne skomplikované. Začala som čítať české články a hneď prvý bol taký pekný, zrozumiteľný, že som už ani nepátrala ako to má byť. Naozaj dobré vysvetlenie, nič viac nemusím vedieť. Nemusím vedieť čo je pohrebná, zádušná, výročná omša. Stačí keď viem, čo je omša za zomrelého:

http://www.poutnik-jan.cz/vira-pro-s...u-zadusni-mse/

Babiele, nad okienkom do ktorého píšeš sú vpravo tri symboly. Keď na ne namieriš myš, ukáže sa ti, čo predstavujú. Prvý je Nahrať prílohy, druhý Prepnite pokročilý editor, tretí Pridať smajlíkov.
                          Prvý mne nefunguje. Klikni na druhý a objaví sa ti všetko čo k písaniu potrebuješ. Pri kliknutí na tretí sa objavia dole smajlíci. Páči sa mi to, keď to nepotrebujem, pri opätovnom kliknutí sa to schová.
                          Ak treba ešte niečo vysvetliť, napíš.
                          Last edited by Giza; 23.1.2018, 13:25.
                          Teda tak.

Komentár

Pracujem...
                          X