Oznámenie

Collapse
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Záhradkárstvo

Collapse
X
 • Filter
 • Čas
 • Zobraziť
Clear All
Nové príspevky

 • Záhradkárstvo

  Prosím múdrych a skúsených o radu v dvoch veciach:

  Tento rok som zasadila veľmi veľa gladiol, aj z novej dodávky od firmy, aj zakúpených v obchodoch. Pestujem ich úspešne už veľa rokov, ale čo sa mi stalo tento rok, to nemá obdobu: väčšina hľúz vyrašila a puky zaschli, iné nasadili kvety, ale nerozvinuli sa celkom a zostali zdeformované. Pred sadením ich dezinfikujem hypermangánom.
  Nevedela som či ide o strapku - ale žiadne striebristé škvrny nepozorujem, alebo pleseň, alebo virózu. V obchode mi neporadili, tak som ešte postriekala všetko Zolone. Stopky a listy majú hrdzavé škvrny, silno napadnuté až odhnívajú. Postrek nepomohol. Jediné tri gladioly, ktoré pekne vykvitly boli zasadené na inom mieste.

  Niekoľko rokov pestujem na balkóne oleander. Tento rok nasadil spústu kvetov a prvé súkvetie krásne rozkvitlo, ale asi v polovici augusta naraz kvety aj puky zaschli, akoby ich opálil oheň. Žltnú aj listy. Čo to môže byť a čo proti tomu robiť?
  Na zimu ho dávam na schodište a menej ho polievam, výhony tohoročných kvetov neodstraňujem, ony prvé rozkvitnú. Oleander sa mi nerozkonáruje, ale na dlhej palici nesie chocholku kvetov. Dcéra tvrdí, že ho treba na zimu strihať. Je to pravda - a ak áno, ako?

  Prosím, prosím, poraďte, kto viete!
  babi ele
  to som ja,koza,vaša mama!

 • #2
  Záhradkastvo -pestovanie oleandra.

  Mám už oleander asi 20 rokov ,nie som žiadna odborníčka ale zo skúsenosti asi takto: ak opadnú suché listy ostanú mi vždy suché trsy ale
  na vrcholkoch krásne kvitnú,v záhradkarskej poradni som počula ,že oleander neznáša mokré listy / ak veľa prší ../ ale má rád mokré korene.Toto som si osvojila a s pomerne krásným výslkedkom .Príčinou Vášho žltnutia listov neboli tiež augustové silné dažde ? Na TV DEKO radili
  že ak oleander už má pomerne silné konáre-staršie je dobré ho mladiť ich vyrezaním až na úroveň zeminy v kvetináči a nové letorosty vytvarovať postupne do novej korunky. Tiež sa po odkvitnutí chystám na riadne omladenie.Treba skusiť. Zdraví Hana.:)

  Komentár


  • #3
   oliander

   Zdravím dámy, keď som mala dvor skrášľovali mi ho aj oliandre. Napíšem ako som sa ne starala; skorú jar keď už začalo slniečko prihrievať som ich dala na dvor - treba ich takmer denne dobre zalievať aby zem v kvetináči pretiekla a nebola vyschnutá pri dne, v lete pri veľkej horúčave som zalievala ráno aj večer.
   Na jeseň som ich dala do nevykurovanej miestnosti bližšie k svetlu. Zároveň som zostrihala stonky po kvetení už od listov, keďže som ich tvarovala do výšky cca 2m tak som zostrihala aj listové stonky. Za slniečko a vodu sa odvďačili veľkými a hustými kvetmi. Nepamätám si že by im dážď ublížil, boli na voľnom priestranstve.

   Komentár


   • #4
    Gladioly.
    Z múdrej knihy čítam: K fyziolickým poruchám rastlín dochádza vplyvom nevhodných teplotných pomerov, neprimeraného a nepravidelného prísunu vody a živín, ako aj iných atmosferických vplyvoch.Poruchy vznikajú aj pri nedostatku minerálnych solí. Navonok sa prejavujú ako farebné zmeny listov a vädnutie stoniek. Rastliny môžu aj odumrieť.
    Pozdravuje a pekný slnečný deň želá Ludmila
    Last edited by Ludmila; 9.9.2009, 09:35. Dôvod: pravopis.

    Komentár


    • #5
     Gladioly

     Vďaka za ohlas. Je tu nejako pusto. Kde ste všetci?

     Gladioly potvory pestujem už asi 30 rokov a v mojej záhrade sa im vždy darilo. Už som ani neverila, že strapka existuje, lebo im nikdy nič nebolo, boli obrovské a veľkú kyticu som ledva uniesla, aké hrubé stopky mali.-Vlani som si nakúpila nové hľuzy, ba tuším nejaké ešte na jar, takže neprešli mojou zimnou starostlivosťou. S tými som si asi doniela medzi ostatné strapy. Mala som ich totiž všetky pohromade v jednom vreci a čakala som, kedy pustia domáci vodu, lebo tento rok si dávali na čas. A tak som si asi zničila všetko. Usudzujem tak aj podľa toho, že dcéra dopadlo rovnako a ja som sa s ňou podelila o tie krásne nové hľuzy. V obchode mi povedali, že nepoznajú takúchorobu, ktorá je na kvetoch a nie listoch gladiol, ale ony skutočne najprv ukázali uschnuté puky a až potom sa to prejavilo na stonkách. Aj ja som si prečítala múdru knihu a usúdila som, že to môžu byť len strapky, hned som postriekala a niektoré také zmrzačené aj rozkvitli - bolo to dobré na to, aby som zistila, aké farby mám, inak sa na nič nehodili. Teraz potrebujem zistiť, čo s nimi na zimu, niečím ich poprášiť alebo namoriť, aby sa to na budúci rok nezopakovalo
     Srdečná vďaka za radu,nech sa vám v Behynciach lepšie darí ako mne.
     babi ele
     to som ja,koza,vaša mama!

     Komentár


     • #6
      Rozmarín

      Zdravím dámy, prosím môžete mi poradiť čo s rozmarínom, bol na balkóne v kvetináči, už tam mi začali vŕšky černieť ktoré so zostrihala, dala som ho do miestnosti žiaľ aj tak mi černenie vŕškov pokračuje.
      Nechcela by som ho stratiť je dosť veľký a pekne vytvarovaný.
      Ďakujem za rady.:)

      Komentár


      • #7
       Záhradkárstvo

       Ahoj, Ana, aj ja mám problémy s rozmarínom , ale nejaké iné: buď mi ho ukradnú, alebo ho cez zimi zabudnem dosť polievať a on to potvora nevydrží. Rozmarín znesie až -5, niektorí hovoria, že až -10 st. mrazu, takže černenie bude mať inú príčinu. Možno je to nejaká huba. Ak máš možnosť, odstrihni taký napadnutý výhonok a odnes do záhradkárskej predajne, alebo do poradne - si z Bratislavy? Ing. Matlák radí osobne aj telefonicky, ak chceš, ozvi sa a dám ti kontakt, teraz by som musela vstať a hľadať ho a práve sa mi nechce. V predajni mi vždy dobre poradia.
       Tvoje rady o oleandri si zapíšem. Neskôr som prišla na to, prečo mi tak náhle odišiel. MAČKA!! Hoci mám všetko obkrútené pletivom a čo nie, tam mám napichané paličky, aby tam nemohla, predsa sa jej podarilo obštiavať ho zrejme dlhú dobu, pretože ja dbám, aby mal v miske stále vodu, tak som nezistila, že čo tam je, nie je voda,až keď už balkón poriadne smrdel. Vymočila som, ho, vykúpala, zbavila hliny, preprala, presadila, nabrala som si odrezkov, či sa mi podarí aspoň dopestovať nový -dostala som ho od mojej sestričky, čo mi v lete zomrela. Zatiaľ je ani mŕtvy, ani živý, ale jeden odrezok sa chytil.
       to som ja,koza,vaša mama!

       Komentár


       • #8
        Záhradkátstvo

        Pre Hanu
        Len dnes som našla tvoju odpoveď, tak prepáč, že som sa ti neozvala. Neviem, ako je to možné, každý deň hľadám odkazy. Z gladiol nič nebolo, hádam päť kvetov sa podarilo, poradili mi v predajni pred uložením ich namoriť previcurom, tak som ich celkom ošúpala a namorila, uvidím, čo bude.
        to som ja,koza,vaša mama!

        Komentár


        • #9
         Tak sa tu morím už dobrú chvíľu a hľadám príspevok o pestovaní vianočného kaktusu, ale našla som len moju otázku.
         Preto prosím o radu buď anu - kde to nájdem, keď to nie je v ani jednej záhradovej téme,
         alebo skúsené pestovateľky, čo robiť s vianočným kaktusom teraz, aby mi vykvitol.

         Zároveň si sama odpovedám na otázku, čo je to za kvet, ktorý sa podobá na amarylis - je to zornica akási, zabudla som, aká. Lebo aj amarylisu sa hovorí zornica, ale iné priezvisko má.
         Tak babiny neváhajte, starej koze pomáhajte, nech jej kaktus pekne kvitne na svetle aj keď je prítmie!
         to som ja,koza,vaša mama!

         Komentár


         • #10
          Zdravim babi ele, vianočný kaktus nepestujema neviem odpoveď na Tvoju otázku. Zo zvedavosti som si navolila na "google" vianočný kaktus -
          je tam toľko pestovateľských rád a hneď som si našla aj dobrú stránku pre záhradkárov.

          Komentár


          • #11
           Pôvodne odoslal babi ele Zobraziť príspevok
           Tak sa tu morím už dobrú chvíľu a hľadám príspevok o pestovaní vianočného kaktusu, ale našla som len moju otázku.
           Preto prosím o radu buď anu - kde to nájdem, keď to nie je v ani jednej záhradovej téme,
           alebo skúsené pestovateľky, čo robiť s vianočným kaktusom teraz, aby mi vykvitol.
           Pestovanie vianočného kaktusu

           Šlumbergera (Vianočný kaktus) lepšie znáša tieň než slnko, pritom vyžaduje teplo a vlhko (občasné rosenie). Substrát (pôda) by mal byť bohatý na organické látky, čo dosiahneme ak primiešame do pôdy rašelinu. Tiež je vhodné vmiešať do pôdy v pomere asi 1: 6 jemný piesok. Polievať treba vianočný kaktus do misky a to vždy, keď pôda na povrchu preschne. Občas je vhodné osprchovať ho vlažnou vodou od prachu (asi 2 krát za rok).
           Aby sme zabezpečili vytvorenie veľkého množstva kvetov, od polovice septembra nasadíme špeciálny režim na privodenie vegetačného kľudu. Šlumbergeru polievame od polovice septembra asi mesiac minimálne (stonkové články samozrejme nesmú začať vráskavieť) a dáme ho na veľmi chladné ( 2-10, príp. až 15 stupňov) a slnečné miesto.

           Po uplynutí jedného mesiaca, premiestnime rastlinu na teplé a slnečné miesto a dostatočne ju polievame a neuškodí, ak raz za týždeň primiešame do zálievky aj hnojivo na izbové kvety. Keď nejaký kvet potom odkvitne, treba ho pomocou nechtov palca a ukazováka opatrne „odždibnúť“, aby sa rastlina zbytočne nevysilovala tvorbou potencionálnych semien, keď sa aj tak najlepšie rozmnožuje stonkovými segmentmi.

           Po odkvitnutí doprajeme rastline asi tri týždne takmer bez vody a celý zvyšok roka pokračujeme podľa pôvodného (na začiatku textu uverejneného) návodu, už len so zriedkavým prihnojením. Strihať ho môžeme koncom leta, alebo inokedy počas „teplej“ časti roka, keď mu práve nerašia nové lístky.


           Ako si vypestovať vianočný kaktus

           Pomaly sa blížia Vianoce a už teraz rozmýšľame ako si vyzdobíme svoje príbytky. Okrem stromčeka a vianočných ozdôb sú krásnou dekoráciou aj živé kvety, ktoré kvitnú práve v čase vianočných sviatkov. Najznámejší z nich je vianočný kaktus. Vianočný kaktus (schlumbergera alebo starší botanický názov zygocactus) si ľudia často zamieňajú s veľkonočným kaktusom (rhipsalidopsis). Majú síce veľa spoločného, ale sú to dva celkom rozdielne rody. Pochádzajú z Brazílie, ale z rôznych oblastí s odlišnými klimatickými podmienkami. Odlišujú sa tvarom kvetov a stoniek. Stonky veľkonočného kaktusu nie sú zúbkované, ale oblé a zvyčajne červenkasté. Starostlivosť o veľkonočný kaktus je oveľa náročnejšia.

           Vianočný kaktus má článkované stonky so zárezmi a pichľavo vyzerajúcimi okrajmi. Kvitne svetlými ružovočervenými kvetmi, ktoré sa objavujú v neskorej jeseni a začiatkom zimy. Vyžaduje svetlú miestnosť, ale nie priame slnko. V období rastu, od marca do júla potrebuje viac vody, od polovice augusta zálievku obmedzíme a po nasadení púčikov opäť normalizujeme. Korene sú citlivé na premokrenie, ale aj na úplné vyschnutie. Polievame mäkkou vodou, bez obsahu vápnika.

           Rastlinu s púčikmi už nepremiestňujme ani neobracajme, mohli by opadať. Výbornou pomôckou proti zmene polohy je malá značka na črepníku. V zime vianočný kaktus umiestnime do svetlej a mierne teplej miestnosti (14-16 °C) a zálievku obmedzíme na minimum. Po odkvitnutí ho premiestnime do chladnej miestnosti. Presádzame každú druhú jar po odkvitnutí do malého črepníka so zeminou na báze rašeliny a piesku v pomere 3:1. Na jar alebo v lete si môžeme vypestovať novú rastlinu z odrezkov s 2 - 3 článkami, ktoré zakorenia za 3 až 4 týždne v pieskovom substráte.

           Ak vám kaktus nechce kvitnúť, na vine môžu byť príliš vysoké teploty a nedodržanie vegetatívneho pokoja. Suchý vzduch zasa spôsobuje opadávanie púčikov. Vianočný kaktus vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu, ktorú môžeme zabezpečiť rosením, alebo pod kvetináč umiestnime misku so zvlhčovacími kamienkami. V lete môžeme kaktus premiestniť do záhrady na tienisté miesto. Rastlina celkovo spevnie a podporí sa tým kvitnutie. Ak budete vianočný kaktus pestovať v závesnom košíku, po zakvitnutí budete odmenení krásnymi kaskádovite prevísajúcimi kvetmi.
           Priložené súbory

           Komentár


           • #12
            Tak nebud pes a pošli adresu, aj my chceme vedieť o záhradke čo ttreba.
            to som ja,koza,vaša mama!

            Komentár


            • #13
             Ana, ty si poklad, netreba ťa ani vykopať! Díky ti, Zdeno!
             to som ja,koza,vaša mama!

             Komentár


             • #14
              Pôvodne odoslal babi ele Zobraziť príspevok
              Tak babiny neváhajte, starej koze pomáhajte, nech jej kaktus pekne kvitne na svetle aj keď je prítmie!
              Pôvodne odoslal babi ele Zobraziť príspevok
              Ana, ty si poklad, netreba ťa ani vykopať! Díky ti, Zdeno!
              babča, ty nemáš chybu vo výrokoch

              Komentár


              • #15
               Mrkvičkovci

               v záhrade
               Click image for larger version

Name:	mrkvickovci.jpg
Views:	1
Size:	20,4 KB
ID:	60376

               Komentár

               Pracujem...
               X