Máte problém pri ovládaní vašej televízie? Máme pre vás riešenie!

Čím viac sa vekom zhoršuje zrak, sluch a motorické schopnosti, tým väčší problém máme so všetkými činnosťami, ktoré ich vyžadujú. Jednou z nich je napríklad aj ovládanie televízie. Či už chcete pridať zvuk, prepnúť na iný kanál alebo si pozrieť informácie o vysielanom programe, tlačidlá na diaľkovom ovládači sú menšie a menšie. A práve na to máme riešenie!

Máte problém pri ovládaní vašej televízie? Máme pre vás riešenie!
(zdroj: unsplash.com)

Univerzálny ovládač

Možno ste ešte nepočuli o univerzálnom diaľkovom ovládači pre seniorov. Ide v podstate o klasický diaľkový ovládač (minimálne vizuálne), ktorý je však vybavený oproti tým klasickým väčšími tlačidlami, prípadne obsahuje iba tie najzákladnejšie funkcie, aby ste si ich nemohli pomýliť s inými. Z označenia „univerzálny“ je jasné, že ho môžete použiť na akúkoľvek značku a typ televízie, niektorými sa dokonca dajú ovládať aj prídavné zariadenia, ako DVD. Na trhu je už veľké množstvo značiek a variantov, preto sa dnes spoločne pozrieme na tie najznámejšie a vyberieme z nich ten, ktorý sa bude hodiť práve vám.

Na jedno alebo dve zariadenia

Asi najviac variant univerzálnych diaľkových ovládačov ponúka značka Seki. Nájdete z nej typ ovládača Seki Slim, ktorý obsahuje iba tlačidlo na vypnutie/zapnutie televízie, prepínanie kanálov a ovládanie hlasitosti. Ak momentálne nevyužívate žiadne iné funkcie, odporúčame práve tento typ ovládača, pretože je prehľadný, dobre padne do ruky a má naozaj veľké tlačidlá. O niečo menšie ich má variant Seki Grande, pretože na ňom už nájdete aj numerické tlačidlá pre priamu voľbu programu a môžete ho naprogramovať pre ovládanie až dvoch prístrojov (napríklad aj spomínané DVD). Zlatou strednou cestou je Seki Medium, ktorým tiež môžete ovládať DVD, ale neobsahuje numerické tlačidlá. Rozhodnúť by ste sa teda mali predovšetkým na základe toho, akým spôsobom sa vám televízia najlepšie ovláda a či máte, alebo si k nej plánujete zakúpiť aj zariadenie na prehrávanie DVD.

Drahší, ale s viacerými funkciami

Stretnúť sa ešte môžete aj so značkou Nedis, ktorá má veľkú výhodu v tom, že ovládač je už predprogramovaný, a teda pripravený k okamžitému použitiu. Nedis však neponúka variant len s niekoľkými tlačidlami, má aj numerické tlačidlá, možnosť prepínania medzi TV a satelitom, funkciu Mute a tiež tlačidlo Learn, ktoré umožňuje skopírovať funkcie jednotlivých tlačidiel z originálneho ovládača. Aj preto je teda tento model o niečo drahší, než Seki Slim, ale zasa cenovo porovnateľný s modelmi Seki Medium a Seki Grande. Ovládač však nie je všetko. Ak vám už dosluhuje stará televízia a nemôžete si dovoliť drahé nové modely, výber na stránkach Nákupnej poradne pomôže – vybrali tie najlepšie lacné televízory. Mnohé z modelov príjemne prekvapili viacerými modernými funkciami a výkonným parametrami.