Oznámenie

Collapse
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Úvodná stránka Senior Klubu

 • Filter
 • Čas
 • Zobraziť
Clear All
Nové príspevky

 • Študujem, premýšľam, hľadám

  Študujem, premýšľam, hľadám

  Náš čitateľ Ing. Jozef Onderko má 85 rokov a podľa slov svojej dcéry je stále veľmi aktívny človek. Požiadali sme ho preto, aby nám povedal, o čom človek v jeho veku rozmýšľa a ako vníma dnešný svet.

  Zamýšľam sa nad zmyslom skutočnosti, ktorú v ťažkých, ba až surových životných podmienkach prežili moji starí rodičia, naši rodičia a my. Nad zmyslom života, ktorý je už pomaly za mnou. Aký je účinok tradície vo vývoji spoločnosti? Ako to, že jednoduchí, možno povedať nevzdelaní, ale v podstate dobromyseľní a dobroprajní, šľachetní ľudia, ako boli moji prarodičia i rodičia, boli vstave odovzdávať po nich nasledujúcej generácii už v jej ranom veku to podstatné pre ich vzťahy k ostatným ľuďom i všetkému stvoreniu okolo nich, čo následne ovplyvnilo celý ich život?
  ...
  Načítať viac | Zobraziť článok

 • Ako prekonať svoj strach

  Ako prekonať svoj strach

  Podľa Dr. Josepha Murphyho strach je označovaný za najväčšieho nepriateľa ľudstva. Býva častou príčinou neúspechov, chorôb a napätých medziľudských vzťahov, Milióny ľudí sa obávajú minulosti a budúcnosti,
  staroby, duševnej choroby a smrti. No strach je len obsahom a následkom našich myšlienok : bojíme sa teda svojich vlastných myšlienok.
  ...
  Načítať viac | Zobraziť článok

 • O dôstojnosti a starobe

  O dôstojnosti a starobe

  Lekári aj psychológovia vedia – starnutie ako také neprináša dôstojnosť (a múdrosť tiež iba zriedka). Starnutie, najmä na konci, naopak prináša veci, proti ktorým musí človek bojovať práve, aby si zachoval dôstojnosť.

  Strata pružnosti údov nie je dôstojná, ani chôdza spomalená artrózou kĺbov taká nie je. Ani strácanie pamäti nie je ničím dôstojným. Každé tkanivo, každá bunka tela, to všetko má svoju ohraničenú životnosť a jedného dňa postupne vypovie službu. A nikto tomu zatiaľ neunikol. Iba za Doriana Graya starol jeho portrét vo Wildovom románe. Ale človek o limitoch výdrže svojich tkanív vie najmä preto, lebo mu to jeho vlastné telo s dostatočným predstihom hlási. Ani zrkadlo nepotrebuje, telo má svoju vlastnú reč, ktorou dáva mozgu a mysli o sebe vedieť. A okoliu človeka to zase hlásia témy, o ktorých chce starnúci jedinec obsedantne rozprávať, do ktorých sa únavne vracia. Ani to nemá nič spoločné s dôstojnosťou.
  ...
  Načítať viac | Zobraziť článok

 • Krajina dôchodcov

  Krajina dôchodcov

  Americký projekt Sun City, kde si vraj v arizonskej púšti činorodo a sebestačne žijú desiatky tisícov čiperných starčekov a stareniek, znie pre nás ako sci-fi. My riešime oveľa prozaickejšie otázky.

  V akom prostredí žijú tí z nich, ktorých z rôznych príčin neprichýlili ich potomkovia? Je prípad „odložených starkých" v Hronovciach ojedinelý? A neobchoduje sa na Slovensku s dôchodcami a ich „nedostatkovým" umiestňovaním v domovoch?
  ...
  Načítať viac | Zobraziť článok

 • Je táto krajina aj pre starých?

  Je táto krajina aj pre starých?

  Niet pochýb o tom, že lepšie je byť zdravý a mladý. Ale niet pochýb ani o tom, že mnohí naši spoluobčania, príbuzní, susedia či priatelia sú starí a chorí. Dokážeme prijať starobu ako prirodzenú súčasť nášho sveta, dokážeme ju oceniť alebo aspoň dôstojne prijať?

  Staroba patrí k životu. Kedysi vyvolávali šediny úctu, dnes často nepochopiteľné reakcie a pomýlené predstavy. Posúďte sami. Bratislavský Aupark, na jednej z chodieb lemovanej módnymi butikmi sa práve odohráva výstava zobrazujúca starobu. Východoslovenská fotografka Daniela Kapráľová päť rokov fotografovala svojich starnúcich rodičov a potom svoju kolekciu fotografií s rodičmi vystavila v Auparku (jej fotografie tvoria aj obrazovú prílohu tohto článku). Na jednom z obrazov je fotografkina matka vyfotografovaná počas kúpeľa vo vani. Fotka je síce decentná, ale nemožno ju prehliadnuť. „Fuj, to je nechutné,“ rozčuľuje sa skupina mladých dievčat, keď prechádza okolo fotografie. Na obrázku pritom nič nechutné nie je.
  ...
  Načítať viac | Zobraziť článok

 • Tichá noc, svätá noc

  Tichá noc, svätá noc

  K jednej z mála svetlých spomienok na detstvo – ba čo vravím svetlých –úžasných nádherných – Patria spomienky na naše Vianoce. Naša rodina bola veľká, bolo nás päť detí a živil nás malý obchodík so všeličím – po česky by sa povedalo „hokynářství. Od mlieka cez údeniny, ovocie, raky, sviečky, mydlo a ďalšie komodity ste tam mohli nakúpiť všetko. Po vojne nikto neoplýval peniazmi, takže sme sa nemohli bohvieako rozhadzovať. Ale na Vianoce bola vždy hojnosť všetkého – jedla i darčekov.

  Naša mamička vstávala už o tretej, aby otvorila ľadárom a po nich mliekárom. Vtedy ešte neboli také bežné elektrické chladničky, takže box v chladničke sa naplnil ľadom a až kým sa celkom neroztopil, chladnička dobre plnila svoju funkciu. Zatváralo sa o šiestej, ale to len oficiálne, v skutočnosti ešte dlho po záverečnej pribiehali gazdinky, ktoré si čosi potrebné zabudli kúpiť. No a kým sa všetko usporiadalo a upratalo, bol už neskorý večer, keď mamička prichádzala domov. Skutočne neviem, ako to mohla dokázať, ale na Štedrý deň bol celý byt vypulírovaný od podlahy po strop, krabice v komore plné zákuskov – ach, aké to boli dobroty! – obrovský chrómovaný hrniec plný vynikajúceho vlašského šalátu a družstvu kaprov vo vani udrela posledná hodina.
  ...
  Načítať viac | Zobraziť článok

 • Babka na blogu

  Babka na blogu

  Dostala som od svojej najstaršej dcéry počítač. Taký ojazdený. Vraj, aby som sa na ňom začala najprv učiť písať svoje písačky, ktoré som doposiaľ klepkala na starom písacom stroji – Zetke. Dnešní mladí, hádam ani nevedia, že také čudeso existovalo. Dlho som počítač obchádzala. Pár mesiacov. Ani som doň neťukla. Bála som sa ho? Čo ja viem. Bála som sa vari, že by som ho svojím „samoukovským“ štýlom pokazila, rozladila, či čo ja viem, čo. Veď som nevedela o počítači ničovsky-nič, azda len to, že jestvuje.

  Keď si moje dcérenky všimli, že sa medzi mnou a počítačom nič nedeje, jedna sa mi začala vyhrážať, že mi počítač odoberie a dá tomu, čo si ho všimne a bude na ňom makať, a druhá mi priniesla zo päť príručiek, čo s týmto staro-novo-moderným čudom treba robiť a ako mu dávať papať a ako na ňom aj makať. Čudom však bol počítačík iba pre mňa. A tak, čo som mala robiť? Sadla som si k nemu a rozochvene začala doňho klopkať, prepínať, šmátrať, zapínať, zhasínať, štartovať, reštartovať a ukončievať prácičku na ňom.
  ...
  Načítať viac | Zobraziť článok

 • Vek nad 50? Diagnóza

  Vek nad 50? Diagnóza

  Prišla k nám minulý týždeň, len tak, na skok. Nevolala, životopis neposlala. Prišla osobne. Sivé vlasy, priamy pohľad, pevný stisk ruky, javila sa snaživá. Reálne bola frustrovaná, nahnevaná a – vlastne bezmocná. Už tri roky behá po brigádach, keď sa jej naskytne trvalé zamestnanie, nie je trvalejšie ako tri mesiace, a vylejú ju. Nahradia. Ako opotrebovanú maticu, kĺb nejakého stroja, alebo ako spratý kus oblečenia. Nepotrebná hneď, len čo sa nájde niekto mladší. Ona je totiž ročník 54.

  Päťdesiatka je zvláštne číslo. Oslávi sa pompézne, čo sa však pracovného procesu týka, beda, ak si päťdesiatnik začne hľadať zamestnanie. Kameňom úrazu je uhol pohľadu na perspektívnosť zamestnanca. A čo sa veku týka, ten je síce tabu a len potichu sa o ňom hovorí, ale hovorí sa predsa. A 49 a pol je lepšie skóre ako 50 a mesiac.
  ...
  Načítať viac | Zobraziť článok

 • Neberte nám babičky

  Neberte nám babičky

  Možno ste si to všimli tiež – zo zemského povrchu miznú babičky. Niežeby ich niekto kradol, alebo že by ženy prestali starnúť. Jednoducho miznú.

  Dievčatko sa narodí, vyrastie, stane sa matkou, odchová svoje deti, dočká sa prvých vnúčat – ako to bolo odjakživa. Ale potom sa to stane. Dosiahne dôchodcovský vek a nezmení sa na babičku, ale na čosi neidentifikovateľné. Namiesto pribúdajúcich vrások sa jej koža začne vyhladzovať, až ju má hebučkú ako práve narodené mimino. Vlasy jej nešedivejú, ale naberajú čoraz sýtejšie a krikľavejšie farby. Zuby žiaria porcelánovým alabastrom. Omladnutej babičke pribudnú plastiky nosa, brady, nastrelené vlasy, uzunké štýlové obočie, a neľakajte sa, aj ochabnuté prsia, ktoré kedysi dojčili, vystužia silikóny. Speváčky, herečky, moderátorky, niekdajšie modelky, celebrity každého strihu. Ale nielen ony, aj úradníčky, kaderníčky, čašníčky... Vraj každá chce týmto „odbabičkovacím“ – dnes sa razí termín „omladzovacím“ – procesom prejsť. Každá sa chce stať človekom „pévecákom“ (odvodené od PVC).
  ...
  Načítať viac | Zobraziť článok
Táto kategória neobsahuje žiadne články.
 • Filter
 • Čas
 • Zobraziť
Clear All
Nové príspevky
Ak chcete zobraziť odoberané príspevky, prihláste sa do svojho účtu.

Štátna účelová dotácia

Collapse

Značky

Collapse

Diskusia

Collapse

Témy Štatistiky Posledný príspevok
Začal/a admin, 2.5.2009, 14:09
142 odpovedí
22 564 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok babi ele  
Začal/a babickaanna, 20.3.2012, 09:40
209 odpovedí
32 582 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok dean  
Začal/a babi ele, 5.2.2010, 13:57
1 197 odpovedí
75 960 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok Giza  
Začal/a redakcia, 22.11.2017, 14:54
0 odpovedí
50 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok redakcia  
Začal/a redakcia, 22.11.2017, 14:08
0 odpovedí
7 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok redakcia  
Začal/a redakcia, 27.9.2017, 13:26
0 odpovedí
41 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok redakcia  
Začal/a redakcia, 16.11.2017, 10:16
0 odpovedí
10 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok redakcia  
Začal/a redakcia, 21.11.2017, 13:07
0 odpovedí
4 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok redakcia  
Začal/a Hedviga, 30.4.2009, 15:19
45 odpovedí
5 706 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok Giza  
Začal/a redakcia, 29.9.2017, 08:47
0 odpovedí
15 zobrazení
0 páči sa
Posledný príspevok redakcia  
Pracujem...
X