Steny nemusia byť jednofarebné! tipy a triky, ako si kreatívne a jednoducho doma vymaľovať

Kto by mal rád maľovanie. Ak ste úplný začiatočník, možno vás bude stáť trochu viac nervov, než tých skúsenejších – každopádne vám ale ponúkame tipy, ako si skrášliť a ozvláštniť priestor u seba doma. Možno budete prekvapení, že vám na to stačí aj obyčajný papier, hubka na riad či sieťované pančušky.

Steny nemusia byť jednofarebné! tipy a triky, ako si kreatívne a jednoducho doma vymaľovať
(zdroj: unsplash.com)

Dvakrát meraj a raz maľuj

V prvom rade by ste si mali vybrať farbu alebo farby, do ktorých pôjdete, nakúpiť si pomôcky na maľovanie a obrniť sa trpezlivosťou. Ďalším krokom je meranie, pri ktorom zistíte, akú veľkú plochu treba vymaľovať – nezabúdajte na strop, ak ho chcete premaľovať (nie pri každom maľovaní je potrebné zahrnúť aj túto časť miestnosti). Nezabudnite na to, že budete nanášať aj viaceré vrstvy, preto plochu vynásobte príslušným počtom vrstiev. Pred maľovaním ešte steny nezabudnite očistiť, najprv mydlovou hmotou a následne penetračným náterom.

Vzory sú in

Ak sa chcete pri maľovaní pustiť aj do vzorov, máme pre vás niekoľko trikov, ako sa to dá urobiť iba za pomoci toho, čo máte doma. Hadia koža na vašej stene? Stačí natiahnuť na valček dierkované pančuchy. Nepravidelné pásiky kontrastnej farby zasa dosiahnete tak, že na valček oviniete lano. Bodkovaný vzor vytvorí valček obalený do bublinkovej fólie. Dosiahnuť sa dá aj romantický kvetinový vzor – na hrubšiu vrstvu štuku valčekom pritlačte čipku alebo čipkovanú záclonu a potom ju opatrne odoberte. Na svojej stene môžete mať dokonca aj tehličkový vzor. Na maliarsku lepiacu pásku jednoducho naneste štuk a kým je vlhký, veľkou špongiou ho popritláčajte.

Čistota pol života

Máte vymaľované a dostavila sa tá najhoršia fáza: upratovanie. Viete, že si môžete trochu pomôcť už počas samotného maľovania? Stačí, ak napríklad nádobu na namáčanie valčeka vysteliete celofánom a následne ju rýchle očistíte tým, že celofán dáte jednoducho preč. Ak potrebujete, aby farba na valčeku nevyschla do ďalšieho dňa, tiež naňho namotajte celofán. Kvapkaniu zo štetca sa zasa vyhnete, ak cez nádobu s farbou prevlečiete gumičku a štetec si pred použitím očistíte od prebytočnej farby.