Mozog myslí za vás – myslíte aj vy naňho? Tieto bylinky pomáhajú našej šedej kôre

Z každého rohu na nás vyskakujú reklamy na tie najlepšie výživové doplnky, ktoré zaručujú, že zostanete zdraví po zvyšok svojho života a ktoré sa každých pár mesiacov menia, takže ak chcete naozaj užívať to, čo je práve v móde, čoskoro sa vám už nové prípravky nevojdú do lekárničky. Ale čo tak vrátiť sa ku koreňom a pokúsiť sa postarať o svoje zdravie ako naše prababičky a pradedovia?

Mozog myslí za vás – myslíte aj vy naňho? Tieto bylinky pomáhajú našej šedej kôre
(zdroj: unsplash.com)

Možno vás popŕhli, ale medzi bylinami je šampiónom

Pokiaľ trpíte závažným ochorením niektorého orgánu alebo krvi, vždy sa pred užívaním akýchkoľvek byliniek radšej poraďte s lekárom. Rovnako si dávajte pozor na čistotu okolia, v ktorom bylinky zberáte – vždy je lepšou voľbou voľná príroda, než mesto. Jednou z najrozšírenejších burín a pritom rastlinou tisícich priaznivých účinkov je žihľava dvojdomá. V čom je taká skvelá? Okrem čistenia krvi, detoxikácie organizmu a tým účinkovaniu proti ekzémom a reumatizmu, zmierňuje v mozgu kôrnatenie ciev a zlepšuje ich elasticitu. Rovnako významná je aj pri detoxikácii mozgových buniek.

Dá sa bylinkami aj zlepšiť pamäť?

Pre správne fungovanie mozgu je dôležitá aj správna životospráva a dostatok spánku. O tom, že bylinkové čaje zlepšujú obranyschopnosť, ale aj činnosť mozgu, vedeli naši predkovia už dávno. A ktoré rastliny pomáhajú konkrétne našej pamäti? Asi ste už počuli o gingku, to bráni tvorbe beta amyloidných proteínov spôsobujúcich Alzheimerovu chorobu a je výbornou prevenciou proti poklesu kognitívnych funkcií u starších ľudí. Nemusíte si kupovať len drahé tabletky z gingka – stačí ho skombinovať s rozmarínom, žen-šenom a šalviou v bylinkovom čaji a vaša pamäť tak dostane všetko, čo potrebuje, aby vám ešte dlho a spoľahlivo slúžila.

Proti úzkostiam a depresiám

Spomínaný rozmarín a predovšetkým jeho sladká aróma je odjakživa spojená nielen s účinkami na pamäť, ale aj vylepšovaním nálady a zmierňovaním stresu. Podobne funguje aj mäta prieporná, tá dokáže okrem iného pomôcť racionálne riešiť problémy. A čo vám najlepšie pomôže odstrániť úzkosť? Mnohí ľudia často pijú pred spaním harmančekový čaj, pretože im pomáha zaspať. Možno ste nevedeli, že rovnako, ako proti nespavosti, pomáha harmanček aj zbaviť sa úzkosti či depresie.