Leto môže vyššiemu veku naozaj zavariť – ako by sa mali seniori chrániť pred vysokými teplotami?

Hoci v mladšom veku pre vás leto bolo tou najpozitívnejšou časťou roka, čím sme starší, tým je pre nás ťažšie prežiť ho v zdraví. Kombinácia vyššieho veku, vyšších teplôt a rôznych diagnóz totiž môže byť naozaj nebezpečná. Čo teda robiť, aby ste si aj vy užili najteplejšie obdobie roka?

Leto môže vyššiemu veku naozaj zavariť - ako by sa mali seniori chrániť pred vysokými teplotami?
(zdroj: unsplash.com)

Pozor na úpal

Najväčšie nebezpečenstvo pre starších ľudí predstavuje predovšetkým prehriatie organizmu, alebo inak povedané úpal. Nemusí to znamenať len to, že si posedíte hodinu na priamom slnku počas obeda. Úpal môžete získať aj vtedy, ak sa slnku vystavujete niekoľko dní po sebe na kratší čas. Môže ísť aj o život ohrozujúci stav, takže si na to dávajte mimoriadny pozor. Ako sa taký úpal prejavuje? Predovšetkým horúčkou nad 40 stupňov, suchou a červenou pokožkou, závratmi, zrýchleným pulzom, bolesťami hlavy, nevoľnosťou (niekedy aj zvracaním), zmätočným správaním alebo letargiou a omdlievaním. Najnebezpečnejšie je, ak je v takejto situácii senior sám. Ak na sebe spozorujete príznaky úpalu alebo ich vidíte na niekom inom, mali by ste okamžite zavolať sanitku. Medzitým požiadajte niekoho, aby vám pomohol presunúť sa na chladné miesto do tieňa, zoblečte alebo rozopnite si oblečenie a ochladzujte si zápästia, členky, krk aj podpazušie studenými obkladmi. Môžete si dať aj niekoľko hltov vody alebo iontového nápoja.

SPF faktor na každý deň

Dobrou prevenciou pred úpalom je nosiť vhodné oblečenie. Slnko totiž samé o sebe nie je zlé – trocha vitamínu D vám môže prospieť, takže by ste sa mu nemali stopercentne vyhýbať. Zožeňte si zvršky svetlej farby vyrobené z prírodných materiálov, ako sú ľan a bavlna. Vaše oblečenie by nemalo byť príliš úzke, na leto sa hodia skôr voľné veci. Nezabudnite na klobúky, prípadne ľahké čiapky a slnečné okuliare. Ochránite sa tak pred neblahým vplyvom UV žiarenia. Alfou a omegou pobytu vonku v lete by mal byť aj opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom. Vyhnite sa lacným drogériovým variantom a kupujte iba kvalitné značky – aby boli aj za dobrú cenu, odporúčame využiť náš tip, ktorým je Notino zľava. Nezabúdajte ani na repelent, pretože aj obyčajné uštipnutie hmyzom môže byť v kombinácii s liekmi a niektorými diagnózami pre vás nebezpečné. Či už kupujete opaľovacie krémy, repelenty alebo oblečenie na leto, rozpočet vám pomôžu dodržať naše zľavy a zľavové kupóny, vďaka ktorým nakúpite za skvelé ceny.

Klimatizácia áno – ale…

Mnoho seniorov má dilemu, či je zdravé a vhodné používať v interiérových priestoroch klimatizáciu. Podľa mnohých odborníkov to nie je veľmi dobrý nápad. Priestory, kde sa cez deň zdržiavate, radšej udržiavajte v tieni. Ak sa klimatizácii kvôli vysokým teplotám nevyhnete, klimatizujte napríklad chodby, ktoré čiastočne ochladzujú aj susediace miestnosti. Odborníci odporúčajú aj zájsť si počas dňa na krátky čas do knižnice, nákupného centra alebo kina, ktoré sú klimatizované, ale nezdržiavať sa tam dlho. Vysoký rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou vám môže spôsobovať problémy, pretože termoregulácia už vo vyššom veku nefunguje tak dobre, ako za mlada. Pozor si dajte na lieky, ktoré sa pri skladovaní pri vysokých teplotách môžu znehodnotiť. Udržujte ich teda na chladnom a tmavom mieste, ako počas zvyšku roka. Chýba vám niečo z povinnej výbavy na leto, ako slnečné okuliare, slnečník, poprípade malý bazénik na ochladenie? Využite náš Alza zľavový kupón, ktorý sa dá uplatniť na čokoľvek z toho, čo práve potrebujete.