Vysnívajte si zdravie – vedeli ste, že sny sú pre náš organizmus uzdravujúce?

Hoci asi každý z nás nedá na dôležitosť spánku dopustiť, už menej sa vie o funkcii snov. Vedci si s tým celé roky lámu hlavy a my sa zatiaľ každú noc prepadáme do iného sveta, v ktorom cez noc žijeme svoj život. Sú tieto sny len produktom náhodnej stimulácie predného mozgu, alebo majú pre nás hlbší význam?

Vysnívajte si zdravie – vedeli ste, že sny sú pre náš organizmus uzdravujúce?
(zdroj: unsplash.com)

Naučte sa cez noc bicyklovať

Ak si po učení alebo trénovaní pôjdete rovno zdriemnuť, budete o 10-20 % rýchlejší a ešte aj urobíte menej chýb, ako pred spaním. Niektoré štúdie naznačujú, že spánok môže takto pôsobiť aj na zapamätanie si slov. Precvičovanie snívaním sa však podľa všetkého vzťahuje skôr na pravidlá a systémy, ktoré nevieme vedome popísať. Ak sa teda zameriate skôr na zručnosti, než vedomosti, je vysoko pravdepodobné, že po spánku ich lepšie zvládnete.

Nepamätáte si, čo sa vám snívalo?

Sny okrem iného majú podiel aj na zapamätávaní si najdôležitejších zážitkov a informácií z predošlého dňa. V priebehu snívania vraj dochádza k ich spracovaniu, šifrovaniu a presunu z dočasnej do dlhodobej pamäte a zároveň ich zreorganizovaniu na základe emócií. Tento proces sprevádza aj zbavovanie sa nepotrebných informácií, preto sú niektoré sny veľmi ľahko zabudnuteľné. Ak sa však ráno pokúsite vybaviť si sen, pomôže vám to porozumieť vlastným emóciám. Sny sa totiž tvoria vo vnútri siete prepojených spomienok, ku ktorej inak nemáme prístup.

Dajte zbohom traumatickým zážitkom

Snívanie nám skutočne pomáha učiť sa kontrole nad emóciami zo stresových situácií. Takto pomáha udržiavať a obnovovať psychickú rovnováhu. Keďže pri snívaní sú zlé spomienky zaradené do dlhodobej pamäte a neutralizované, vaše nočné mory po akomkoľvek traumatickom zážitku tak majú svoj zmysel. Keď sa teda najbližšie zobudíte zo zlého sna, porozmýšľajte, či vám to nedáva kľúč k riešeniu vašej aktuálnej situácie, alebo aspoň pochopeniu toho, čo práve prežívate.