Kurie oká – ako sa zbaviť nepríjemného kožného problému

Mnoho ľudí trpí bolesťami pri chôdzi spôsobenými práve tzv. kurími okami. Ak patríte k tým „šťastlivcom“, ktorí si na chodidle či ruke našli zhrubnutú malú oblasť kože okrúhleho alebo elipsovitého tvaru žltého sfarbenia s čiernou bodkou v strede, určite už viete aj to, že odstránenie takéhoto útvaru nie je také jednoduché. Ako na to, aby to príliš nebolelo a nemuseli ste kvôli tomu chodiť k lekárovi?

Kurie oká – ako sa zbaviť nepríjemného kožného problému
(zdroj: unsplash.com)

Kurie oko alebo bradavica?

V prvom rade je dôležité, aby ste si kurie oko nepomýlili s bradavicou, tá vám totiž môže zavariť oveľa viac. Bradavica sa totiž môže objaviť nielen na nohách a rukách, ako kurie oko, ale aj na krku a tvári. Je síce menej bolestivá, než kurie oko, vie sa však oveľa rýchlejšie rozšíriť, keďže ide o vírusové ochorenie kože. Narozdiel od kurieho oka nemá v strede čierne ložisko a jej štruktúra je zbrázdená, vyčnievajúca nad povrch pokožky. Na dotyk je krehká a môže ľahko krvácať.

U detí voľte radšej domácu liečbu

Hoci kurie oko vám vie odstrániť lekár pomocou tekutého dusíka alebo chirurgicky, nie je to však najšetrnejší a najbezbolestnejší spôsob, preto ho voľte ako poslednú možnosť. Môžete si však pomôcť aj náplasťou z lekárne, prípadne perom s účinným gélom, ktorý po aplikácii zamrazí vrchnú časť kože. Prvú pomoc na kurie oká však možno nájdete aj vo svojej potravinovej skrinke – stačí napríklad zmiešať menšie množstvo octu so šťavou z citróna, ktoré nanesené na vate priložíte k postihnutému miestu a necháte pôsobiť celú noc.

Noste pohodlnú a kvalitnú obuv

Podobne ako pri iných zdravotných problémoch je aj pri kurích okách dôležitá prevencia. Ak ste žena a nosíte vysoké podpätky, dávajte si pozor. Vaša obuv by mala byť priechodná, ak v nej máte vložky, tak by zasa mali byť mäkké a poddajné a netlačiť príliš na chodidlo. Na vhodnú obuv nezabúdajte ani u detí. Tiež sa snažte kožu na nohách dôkladne ošetrovať – pravidelne ju zbavujte odumretých častí a používajte krémy a gély na zmäkčenie kože a proti tvorbe plesní.