Cvičenie po šesťdesiatke? Možno ste nevedeli, aké dôležité je!

Určite ste už počuli, že kto necvičil v mladosti, po šesťdesiatke to už nemá zmysel. Je to jeden z najväčších mýtov, ktoré sa o cvičení tradujú – podobne ako to, že v takom veku by už mal človek radšej oddychovať. Naopak, podľa odborníkov je pohyb po šesťdesiatke dôležitejší, ako kedykoľvek predtým!

Cvičenie po šesťdesiatke? Možno ste nevedeli, aké dôležité je!
(zdroj: unsplash.com)

Spomaľte starnutie

Človek po šesťdesiatke rýchlejšie stráca svoju funkčnú kapacitu. Začína byť slabší a pomalší a jeho kognitívne schopnosti sa znižujú. Vhodnou a cielenou pohybovou aktivitou ale to znižovanie môžete spomaliť a dokonca aj zlepšiť celkový stav organizmu. Navyše ľudia, ktorí cvičia, sú fit aj mentálne. Pozor – nie každá pohybová aktivita je ale pre šesťdesiatnikov vhodná. Teraz nehovorím o predsudkoch typu, že seniori môžu len dvíhať fľaše s vodou alebo chodiť na prechádzky. Po šesťdesiatke však zásadne ubúda svalová hmota. Jej spätné vybudovanie je náročnejšie, ako v mladom veku, ale nie nemožné.

Pohyb napomáha aj socializácii

Štruktúra svalu sa určite zlepší silovým tréningom. Medzi cvičenie, ktoré to zahŕňa, sa zaraďuje aj pohybová aktivita v bazéne. Zamerať by ste sa mali aj na silu, ohybnosť a rovnováhu. Práve rovnováha vám totiž v budúcnosti môže pomôcť ako prevencia proti pádom, ktoré sú po šesťdesiatke obzvlášť nebezpečné. Cvičiť by ste mali aspoň 150 minút týždenne, kombinujúc strednú a vysokú intenzitu pohybu. Ísť na plaváreň, do telocvične alebo na prechádzku tiež znamená stretávať iných ľudí. Kontakt s ostatnými potom napomáha práve udržiavaniu mentálneho zdravia.

Vaše telo najlepšie vie, čo môže

Ak sa chystáte začať cvičiť po dlhšej nečinnosti, prípadne ste ešte nikdy pravidelne necvičili, mali by ste sa nechať prehliadnuť svojím všeobecným lekárom. Pri akomkoľvek cvičení by ste si následne mali dávať pozor na zranenia. V prvom rade počúvajte svoje telo a nechajte ho po cvičení dostatočne odpočívať. Ak vás svaly bolia dlhšie, ako niekoľko dní, pri ďalšom cvičení cvičte o niečo menej. Pred cvičením sa vždy rozcvičte a počas neho pite dostatočné množstvo vody. Vyberte si vhodný šport – pre seniorov je najvhodnejšia chôdza, fitnes, plávanie, vodný aerobik, joga, tanec či golf.