Univerzita tretieho veku – prečo nie, alebo skôr áno?

Viaceré výskumy dokázali, že vďaka štúdiu na univerzite tretieho veku žijú seniori dlhšie a lepšie. Hoci tam nezískajú diplom, môžu si napríklad vďaka novému vzdelaniu nájsť prácu alebo si zlepšiť mentálnu kondíciu a spomaliť proces starnutia.

Univerzita tretieho veku – prečo nie, alebo skôr áno?
(zdroj: unsplash.com)

Nielen pre dôchodcov

Výskumy ešte potvrdzujú, že starší ľudia, ktorí študujú, sa cítia zdravší, telesne aj duševne vitálnejší. Dokonca aj menej trpia depresiami. Univerzity, ktoré otvárajú štúdium pre starších študentov, sú aj na Slovensku. Niektoré z nich neberú vyslovene dôchodcov, ale majú otvorené štúdium už pre ľudí nad 40 rokov. Prednášky sa na takýchto školách konajú raz do mesiaca, prípadne raz za dva týždne. Väčšinou prebiehajú cez pracovné dni, preto je byť na dôchodku a mať dostatok voľného času veľkou výhodou.

Zostať duchom mladí

Hoci sa po štúdiu na univerzite tretieho veku nemôžete popýšiť žiadnym titulom, má mnoho iných výhod. Viaceré univerzity totiž ponúkajú napríklad odbory zamerané na výpočtovú techniku, aby sa staršie ročníky dokázali zorientovať v moderných časoch. Študovať môžete aj cudzie jazyky. Keďže kedysi bola možnosť učiť sa iba ruštinu, štúdium angličtiny, francúzštiny či nemčiny je veľmi populárne a lukratívne. Odbory, ktoré si môžete vybrať, sú väčšinou dvojročné, niekedy trojročné.

Splňte si zabudnuté sny

Na univerzitách tretieho veku podľa prieskumu prevláda nad mužmi počet žien. Jedným z dôvodov môže byť to, že tie sa kedysi museli viac zameriavať na rodinu a na plnenie vlastných slov im neostal čas. Ak vás všetky spomenuté dôvody presvedčili alebo inšpirovali k tomu, aby ste sa aj vy stali študentom univerzity tretieho veku, nemusíte sa báť, že by ste na to potrebovali niečo špeciálne. Stačí vám len dosiahnutý vek, ktorý si stanoví konkrétna univerzita a spravená maturita. Prijímačky už robiť nemusíte. Čo sa týka poplatkov, tiež to závisí od konkrétnej školy. Niekde sa poplatky zvyšujú každý rok, niekde sa neplatí. A na záver ešte zhrnutie všetkých výhod, ktoré vám takéto štúdium ponúka. Štúdium takéhoto typu rozširuje obzor a vytvára tak možnosť rovnocennej medzigeneračnej komunikácie. Tiež vylepšuje medziľudské vzťahy, brzdí konzervativizmus a dogmatizmus, ku ktorému majú starší ľudia sklony a zvyšuje hodnotu vzdelania, napríklad v očiach vnúčat. Takže ak stále váhate, už nemusíte.