Mali by sa seniori báť pitia kávy?

Možno ste počuli, že vo vyššom veku by ste mali piť kávu opatrnejšie. Káva totiž odvodňuje a riziko dehydratácie je u starších ľudí väčšie, než u tých mladších. Počuli ste však aj o pozitívnych účinkoch, ktoré káva môže na zdravie seniorov mať?

Mali by sa seniori báť pitia kávy?
(zdroj: unsplash.com)

Koľko kávy denne vypijete?

Účinky pitia kávy sa prejavujú u každého človeka individuálne. Pri ich zohľadňovaní by sa teda mal brať do úvahy predovšetkým zdravotný stav konzumenta, množstvo denne vypitých šálok, ale aj druh kávy, z ktorého sa tento nápoj pripravuje. Pre zdravie je prospešný príjem do 300 mg kofeínu, čiže dve až štyri šálky denne. Pravidelné pitie kávy má dokonca pozitívny vplyv na prevenciu rôznych chorôb typických pre ľudí vo vyššom veku. Káva obsahuje aj 200 zdraviu prospešných látok s antioxidačnou aktivitou.

Prevencia proti porážke

Najnovšie štúdie dokonca potvrdzujú pozitívny vplyv pitia kávy na prevenciu cievnych mozgových príhod. Je v priemere o 15 % nižšie, než u tých, ktorí kávu nepijú. V prípade tých, ktorí pili kávu tri až štyrikrát denne, sa toto riziko dokonca znížilo až o 17 %. Vo vyššom veku sú zároveň ohrozené rôzne myšlienkové procesy vrátane ľudskej pamäte, pozornosti, koncentrácie, rýchlosti myslenia, porozumenia informáciám a rečových funkcií. Výskumy ukázali, že u žien nad 65 rokov klesli tieto mozgové funkcie menej, ak pili kávu alebo čaj.

Zázračná látka bojuje aj proti Alzheimerovi

Stále viac rastie aj počet ľudí trpiaci rôznymi formami stareckej demencie alebo Alzheimerom. V priebehu nasledujúcich dvadsať rokov sa tento počet má dokonca zdvojnásobiť. Aj tu sú však výskumy veľmi optimistické – u pravidelných konzumentov kávy sa tieto vážne degeneratívne choroby vyskytujú menej často, než u ľudí, ktorí kávu nepijú. Je to kvôli špeciálnej látke prítomnej v káve, pretože tá v spolupráci s kofeínom zvyšuje tvorbu rastového faktoru brániaceho rozvoju Alzheimerovej choroby a zároveň zlepšuje pamäť. A na záver ešte jedna dobrá správa: pitie kávy znižuje aj riziko vzniku stareckej cukrovky, dokonca až o 67 % oproti tým, ktorí kávu nepijú. Ak teda ešte stále rozmýšľate, či si dať alebo nedať šálku obľúbeného teplého čierneho moku, nemusíte nad tým váhať.