Pravidlá útulného domova, alebo ako ich neporušiť

Popri rôznych módnych trendoch a štýloch bývania je jedna vec, ktorú si vo svojom domove želá asi každý, bez ohľadu na svoj vkus. Útulnosť. Pri tej nie je dôležité ani to, aké farby sú práve in, ani aký rok práve je. Čo musíte doma dodržať, aby vaše návštevy všade hovorili, ako bolo u vás útulne?

Pravidlá útulného domova, alebo ako ich neporušiť
(zdroj: unsplash.com)

Nájdite farebnú rovnováhu

Kombinujte. Hranaté s oblým, svetlé s tmavým. Nič v našom živote predsa nie je jednostranné. Vyberte si farby, ktoré máte najradšej. Ideálne je pracovať len s troma odtieňmi, lebo viac ich už v interiéri pôsobí rušivo. Všetko je na vás: ak máte radšej teplé jesenné tóny, ladia k nim tie neutrálne, napríklad béžová, krémová alebo biela. Naopak, ak ste milovníkom výraznej zelenej, ružovej či tmavomodrej, vymaľujte nimi iba jednu dominantnú stenu a tie ostatné nechajte napríklad biele. Pri jemným odtieňoch na stenách zasa dobre ukážu výrazné kusy nábytku alebo bytových doplnkov.

Útulné je to, čo sa vám páči

Vymaňte sa z tradícií. Obrazy napríklad nemusia byť iba na stene – umiestnite ich do priestoru, oprite o stenu alebo vložte do knihovne. Nedržte sa žiadnej vyznačenej línie. Ak sa vám niečo páči, jednoducho to postavte na miesto, na ktorom sa vám to páči. Ak máte v kúpeľni napríklad chrómové batérie, v kuchyni vôbec nemusia byť také isté. Rôznorodosť je omnoho viac osobnejšia, než jedna sterilná línia. Zabudnite aj na to, že napríklad komoda by mala byť iba v spálni. Nie je nič útulnejšie, ako pekná komoda v predsieni – a do každého takéhoto priestoru dokáže zaujímavý kúsok takéhoto nábytku vniesť aj zaujímavý odkladací priestor.

Stavte na farby aj na strope

Boli ste niekedy v interiéri, kde nebolo večer obyčajné umelé biele svetlo? Ak váš strop bude svietiť nejakou inou svetlou farbou, než je biela, razom sa začnete cítiť v tom priestore útulnejšie. Je to vyskúšané. Môže to byť bledomodrá, kávová alebo krémová. Platí iba, že strop by mal byť vždy svetlejší, než sú bočné steny. Inak je výber jeho farby na vašej ľubovôli.